۵ گام اجرای موفقیت آمیز اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۱۸

709

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران روزهای آغازین خود را طی می کند. استارتاپ هایی در این حوزه راه اندازی شده اند و افراد بیشتری سعی می کنند در شبکه های اجتماعی به اینفلوئنسر تبدیل شوند. همین عامل سبب شده که برندها هم تمرکز بیشتری بر این امر داشته باشند. واحد بازاریابی برندها نیز در حال کسب اطلاعات و آموزشهای بیشتری در اجرای صحیح اینفلوئنسر مارکتینگ می باشند.

 

در اینجا نکته کلیدی این است که اینفلوئنسر مارکتینگ را چگونه و با چه مراحلی آغاز و اجرا کنیم. به همین دلیل در این مقاله ۵ گام کلیدی اینفلوئنسر مارکتینگ بر اساس کمپین های این حوزه را که در سطح بین المللی با موفقیت اجرا شده اند با هم بررسی می کنیم.

 

۱-آیا اینفلوئنسرهای مرتبط با کسب و کار خود را می شناسید؟

در مرحله اول باید اینفلوئنسر یا اینفلوئنسرهایی را که در می توانند در صنف شما تاثیرگذار باشند شناسایی کنید. گرچه این امر گاهاً به سادگی انجام نخواهد شد اما اینکه بدانید کدام اینفلوئنسرها می توانند در صنعت شما تاثیرگذار باشند سبب می شود به صرف مخاطبان یا شهرت بالای آنها توجه نکرده و اثربخشی نتیجه کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ اهمیت بیشتری پیدا کنید. شما می توانید با ۳ عامل، اینفلوئنسرهای پیشنهادی را فیلتر یا دسته بندی کنید:

 

اهداف تعاملی

بسیاری از افراد تنها به همین عامل توجه کرده و بر اساس آن اینفلوئنسر مورد نظر را انتخاب می کنند. اینفلوئنسرهایی که در این دسته قرار می گیرند می توانند ارتباط و تعامل خوب و فعالی با کسب و کار شما در موضوعات و اهدافی که برای برند شما اهمیت دارد ایجاد کنند.

حتی ممکن است میکرو اینفلوئنسرها هم در این دسته قرار گیرند اما تعداد مخاطبان آنها وسیع نیست و نمی توانند بازدهی قابل توجهی به دست آورند. به عبارت دیگر وقتی هدف کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شاخص های تعامل مخاطبان با برند شما در نظر گرفته می شود باید میزان مخاطبان اینفلوئنسرها را نیز مد نظر قرار دهید.

۵ گام استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) در اینفلوئنسر مارکتینگ
در این حالت می توانید جهت محک زدن کمپین، کمپین خود را به صورت محدود و با شاخص های حداقلی و تعداد کمتری اینفلوئنسر برگزار کنید و سپس با داده های به دست آمده، کمپین اصلی را جهت تحقق اهداف نهایی اجرا نمایید.

 

هواداران برند

بسیاری از برندها از همکاری با اینفلوئنسرهایی که داوطلبانه برند آنها را تبلیغ می کنند پیشمان می شوند. این اینفلوئنسرها می توانند هر فردی باشند: از پرسنل سازمان تا اینفلوئنسرهای مستقل، اینفلوئنسرهای بزرگ یا میکرو اینفلوئنسرها.

هدف، تاثیرگذاری بر مخاطبان هدف از طریق افراد دیگر است. زمانی که این امر در مسیر صحیحی اجرا شود دیگر اندازه مخاطبان یا نوع اینفلوئنسر اهمیتی نخواهد داشت. آنچه مهم است فقدان اعتماد ذاتی مشتریان به برند می باشد. زمانی که درجه بالایی از اعتماد به کسب و کار شما از طریق سایر افراد به مشتریان القا شود در این حالت مشتریان شما به هواداران برندتان تبدیل خواهند شد.

 

هواداران رقیبان

همگی در اهمیت آنالیز عملکرد رقیبان واقف هستیم. این آنالیز زمانی که بحث اینفلوئنسر مارکتینگ مطرح می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند. یافتن پاسخ سوالات زیر به شما کمک می کند برنامه ریزی اینفلوئنسر مارکتینگ خود را با استراتژی پخته تری طراحی و اجرا نمایید:

 • کدام رقیبان با اینفلوئنسرها کار می کنند؟
 • با چه تعداد اینفلوئنسر کار می کنند؟ این اینفلوئنسرها از کدام نوع هستند؟
 • عملکرد تبلیغاتی آنها با اینفلوئنسرها به چه صورت است؟
 • اینفلوئنسرها کدام زمینه های صنف شما را هدف قرار داده اند؟
 • راهنمای اینفلوئنسرمارکتینگ

 

۲-بنچ مارکت کردن گزارشها

برای دستیابی به حداکثر بازدهی اینفلوئنسر مارکتینگ، بسیار مهم و ارزشمند است که در مورد عملکرد برند خود و رقیبانتان در زمینه آنچه که در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ در سال گذشته انجام داده اند تحقیق کاملی انجام دهید. نحوه اجرای این تحقیق و بررسی گزارشها به اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ شما بستگی دارد اما در زیر مثالهایی برای این امر بیان شده است:

 

 • آگاه سازی برند: اینفلوئنسرهای شما و مخاطبان هدفتان تا چه میزان از برند شما آگاه اند؟ این شاخص در برابر برندهای رقیب چگونه است؟
 • درک برند: برند شما در میان اینفلوئنسرها و مخاطب هدف صنف شما چگونه درک شده است؟ آیا این هویت مثبت است یا منفی؟
 • موضوع: چه موضوعاتی از برند شما با اینفلوئنسرها و مخاطبان هدفتان مرتبط است؟ آیا موضوعاتی وجود دارد که در برند شما موجود نباشد؟
 • سهم صدای برند: سهم صدای برند شما در میان اینفلوئنسرها و مخاطبان هدفتان چقدر است؟ این شاخص در مقایسه با رقیبان به چه میزان است؟
 • موضوعات داغ صنف: موضوعات داغ و مورد توجه سال قبل در حوزه صنف کسب و کار شما چه بوده است؟ آیا در محتوای خود نسبت به آن موضوعات واکنشی نشان دادید؟ رقیبان شما چطور؟
 • تعامل اینفلوئنسرها: اینفلوئنسرهای شما در حال حاضر چه فعالیتی انجام می دهند؟ در مورد اینفلوئنسرهای رقیبانتان چطور؟

با استفاده از این اطلاعت می توانید فرصتها را شناسایی کرده و اهدافی واقع بینانه تر برای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود در سال جدید در نظر بگیرید.

 

۳- پیشنهادی برابر

مهم است که ارتباط برند شما با اینفلوئنسرها به درستی شکل بگیرد. به این فکر کنید که برندتان چه پیشنهاداتی به اینفلوئنسرها می تواند ارائه دهد. گاهاً برند شما می تواند پیشنهاداتی ارزشمندتر و ممتازتر از پرداخت مبلغ به اینفلوئنسرها ارائه دهد. اینفلوئنسری که جامعه مخاطبان خود را گسترش داده و قدرت تاثیرگذاری دارد فرصتی در اختیار برند شما قرار می دهد که باید با ارزیابی دقیق، توانایی مذاکره و جذب آنها را داشته باشید.

 

۴-بهترین مدل تعامل

زمانی که دریافتید به اینفلوئنسر چه پیشنهادی ارائه دهید زمان آن رسیده که برنامه ریزی کنید چگونه با اینفلوئنسر تعامل داشته و همکاری کنید. این مدل همکاری باید سه جنبه برند شما، اینفلوئنسر و جامعه هدف را در بر بگیرد. در زیر، ۴ مدل تعامل معرفی شده است:

 • اینفلوئنسر را به رویداد خود دعوت کنید
 • اینفلوئنسر محتوا تولید و منتشر کند
 • از اینفلوئنسر دعوت کنید در برنامه های تبلیغاتی شما شرکت کند
 • اینفلوئنسر از محصولات شما استفاده کرده و نتیجه آن را بازتاب دهد

 

۵-فرصت بزرگ

تصمیم گیری در مورد فرصت استثنانی برای اینفلوئنسر مارکتینگ از چالش های پیش روی مدیران بازاریابی است؛ فرصتی که بتواند بیشترین دستاورد را به همراه داشته باشد.

 • به این فکر کنید که اینفلوئنسر را چگونه وارد اهداف و برنامه های استراتژیک کسب و کار خود وارد کنید.
 • آیا رویدادی پیش رو دارید که می توان اینفلوئنسر را در آن شرکت داد؟
 • آیا کمپینی از پیش طراحی شده که در آن بتوان از اینفلوئنسر استفاده کرد؟
 • آیا محتوای نابی تهیه کردید که می توانید از قدرت نقوذ اینفلوئنسر برای نشر آن استفاده کنید؟
 • آیا محصول جدیدی عرضه کرده اید که اینفلوئنسر می تواند در معرفی آن مشارکت کند؟
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه