“پل طبیعت” در تهران برنده جایزه معماری آقاخان شد

1302

“پل طبیعت” در تهران برنده جایزه معماری آقاخان شد

جایزه آقاخان، یکی از معتبرترین جوایز جهان در زمینه معماری، روز یکشنبه ششم نوامبر طی مراسمی در قلعه جاهلی در شهر العین در امارات متحده عربی، به شش اثر متفاوت که در آسیا، خاورمیانه و اروپا بر اساس ترکیب سنت و مدرنیته ساخته شده، اهدا شد.

این شش اثر عبارت‌اند از: مسجد بیت رئوف داکا (بنگلادش)، مرکز دوستی گایبندا (بنگلادش)، مرکز هنری و کتابخانه کودکان میکرو یوآنر در پکن (چین)، پارک سوپر کیلن در کپنهاگ (دانمارک)، موسسه عصام فارس بیروت (لبنان) و پارک طبیعت در تهران (ایران) که بر فراز یک بزرگراه پرتردد ساخته شده است. این آثار از میان ۳۴۸ اثر انتخاب شده است.

پل طبیعت یک سازه سه طبقه در اراضی منطقه عباس آباد است که برای عبور پیاده از بالای بزرگراه مدرس ساخته شده است. ارتفاع این پل ۴۰ متر و مساحت آن هفت هزار متر مربع است. همچنین این پل حدود ۷۳۰ متر مربع فضای سبز، ۴۸۰ متر مربع رستوران، کافی شاپ و فضاهای تفریحی و ۵۱۰۰ متر مربع فضای پیاده‌روی دارد.

جایزه آقاخان که در سال ۱۹۷۷ تأسیس شده و یک میلیون دلار ارزش دارد، هر سه سال یک بار به آثاری در جهت “شناسایی و تشویق ایده های ساختمانی که به طور موفقیت آمیز توانسته به نیازها و خواسته های جوامعی که در آنها مسلمانان بیشترین حضور را دارند پاسخ بدهد” اهدا می‌شود.

این جایزه از ابتدای تأسیسش تاکنون به بیش از صد اثر تعلق گرفته که از آن میان می‌توان به برج‌های کویت اشاره کرد.
کریم آقاخان چهارم ۷۹ ساله، رهبر معنوی فرقه اسماعیلیه یک تاجر ثروتمند است که طرح‌های فرهنگی و اجتماعی و آموزشی را در جهان اسلام تدارک دیده است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه