موزه لوور ابوظبی؛ “ونیز شنی”

1162

موزه لوور ابوظبی؛ “ونیز شنی”

فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در کنفرانس محافظت از میراث فرهنگی در خطر به امارات متحده عربی سفر کرده، روز شنبه ٣ دسامبر، از موزه “لوور” شعبه ابوظبی که قرار است در سال ٢٠۱٧ افتتاح شود بازدید کرد. از بنای این موزه به دلیل آمیختگی‌اش با آب و دریا و شن، به عنوان “ونیز شنی” نام برده می‌شود.

موزه “لوور”* ابوظبی، در جزیره “سعدیات” در ۵٠٠ متری شهر ابوظبی قرار دارد که “ژان نوول”* معمار فرانسوی برنده جایزه “پریتزکر”* ٢٠٠٨، ساختمان آن را بر اساس “ساختار سایه‌ای، راهرویی و کشف” طراحی کرده است.

مساحت موزه “لوور” ابوظبی، ٢۴ هزار متر مربع است که ۶ هزار متر مربع آن به گالری‌های دائمی این موزه و ٢هزار مترمربع آن نیز به نمایشگاه‌های فصلی (موقتی) اختصاص دارد. همچنین آبی که در زیر سایه گنبد موزه لوور ابوظبی است با وزش باد، هوای مطبوعی را پیرامون این موزه به وجود می‌آورد. دو سوم موزه زیر این گنبد قرار دارد. معمار فرانسوی موزه لوور ابوظبی، ساختمان این موزه را بر اساس سنت‌های عربی طرح‌ریزی کرده است.

ساخت موزه لوور ابوظبی که پس از امضای قرارداری در سال ٢٠٠٧ آغاز شد، ۶۵۴ میلیون دلار هزینه داشته که از سوی امارات متحده عربی تأمین شده است.

بر اساس توافق ٣٠ ساله که میان فرانسه و امارات متحده عربی امضا شده، فرانسه در مقابل ارائه آثار هنری خود یک میلیارد یورو به دست می‌آورد. از این مقدار، ۴٠٠ میلیون یورو حق امتیاز نام “لوور” برای این موزه است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه