مهم‌ترین راهکارهای بازاریابی مشهورترین شوینده‌های بهداشتی

775

پرسیل، تحت لوای شرکت بزرگ آرایشی و بهداشتی آلمانی، یعنی هنکل، از برندهای نام‌آشنای شوینده به شمار می‌رود که با داشتن بیش از یک قرن سابقه، در لیست مشهورترین شوینده‌های بهداشتی قرار دارد. حضور چشمگیر در مسابقات سوپربول، تلاش در راستای تغییر نگرش والدین در رابطه با بازی فرزندان، شناخت نیازهای مخاطبان و‌… از جمله مهم‌ترین راهکارهای بازاریابی این برند است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

سوپربول؛ یک موقعیت مناسب برای قدرت‌نمایی

موقعیت‌یابی مناسب یکی از راهکارهایی است که هر برند‌ موفقی باید در فرایند بازاریابی خود به آن توجه کند، به این معنا که در چه مکانی و در چه زمانی پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبان انتقال دهد. برند پرسیل در چند سال اخیر همگام با بازی‌های سوپربول در آمریکا که یکی از ورزش‌های پرطرفدار این منطقه از جهان به شمار می‌رود، حضور چشمگیری داشته است؛ این برند از طریق تصاویر و کلیپ‌های کوتاه خود، در لیگ قهرمانی فوتبال آمریکایی، تبلیغات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد، ضمن اینکه کلیپ‌های مذکور نیز بیشتر توسط چهره‌های سرشناس سینمایی و یا ورزشی اجرا شده و جنبه سرگرمی و طنز نیز دارند.

 

حضور پرسیل در کنار سوپربول که یک ورزش رقابتی است، می‌تواند جایگاه این برند را در فضای رقابتی که با دیگر رقبای خود دارد، تثبیت کند؛ خصوصا با توجه به اینکه در انتهای کلیپ‌های این برند که اکثرا بر خاصیت پاک‌کنندگی قدرتمند آن تأکید دارند، زمین فوتبال آمریکایی و بازیکنان آن به تصویر در‌می‌آیند که قدرت و سرعت عمل آنها زبانزد است؛ به نوعی یک همذات‌‌پنداری بین این برند و ورزش مذکور ایجاد می‌شود: پرسیل نیز همان سرعت عمل و قدرت را در مقابل لکه‌ها دارد.

 

پرسیل به دنبال تغییر نگرش‌ها

فرایندهای تبلیغاتی اگر با هدف تغییر در نگرش‌‌ها و بینش‌ها شکل بگیرند، ممکن است در کوتاه‌مدت و به سرعت به نتیجه نرسند، اما در نهایت می‌توانند یک رفتار را در میان مخاطبان خود نهادینه کرده و آینده‌ای درخشان و پربازده را برای خود ترسیم کنند. برند پرسیل، با ایجاد یک افق بلند‌مدت در حیطه اهداف خود، یکی از نکات مهم در رفتارهای انسان امروزی را مورد واکاوی قرار داده و سعی در تغییر نگرش‌ها و ایجاد یک رفتار جدید دارد. ترغیب خانواده‌ها به اینکه فرزندان خود را به فضاهای باز بفرستند و ترویج این امر که بازی در محیط‌های بیرون و کثیف‌شدن لباس کودکان، در نهایت باعث رشد بهتر آنها خواهد شد، از جمله اهدافی است که برند پرسیل در راستای تغییر رفتار مخاطبان خود پی گرفته است.

 

در دنیای امروز، با ترویج فرهنگ آپارتمان‌نشینی، بسیار از کودکان در فضای محدود و بسته منازل بازی می‌کنند، اما برند پرسیل، با تکیه بر این نکته که از کثیف‌شدن لباس‌ فرزندانتان هراس نداشته باشید، چراکه شوینده قوی پرسیل آن را برطرف می‌کند، در تغییر یک الگوی رفتاری نیز دخالت می‌کند. کمپین‌های این نام تجاری که در راستای چشم‌پوشی از کثیف‌‌شدن لباس بچه‌ها شکل گرفته‌اند، تنها به قدرت پاک‌کنندگی این شوینده اشاره ندارند، بلکه هدف بزرگ‌تری را نیز در راستای خط‌مشی‌های فرهنگی و انسانی خود دنبال می‌کنند که همان ترویج والدین به سمت بازی‌های بیرون از خانه به همراه فرزندانشان است. این برند، هدف فوق را با شعارهایی نظیر «خاک خوب است» و یا تأکید بر این نکته که بازی‌های محیطی باعث رشد بهتر کودکان می‌شود، دنبال می‌کند.

 

داستان‌های دیجیتال برای کودکان

توجه به کودکان و اهمیتی که مواد شوینده برای لباس‌های آنها دارد، یکی از مهم‌ترین راهکارهای بازاریابی برند پرسیل به شمار می‌رود؛ به طوری که در ادامه روند تشویق به بازی‌کردن در محیط‌های باز، یکی دیگر از کمپین‌های تبلیغاتی این برند‌ در فضای دیجیتال و در همین راستا شکل گرفته است. این کمپین که در قالب داستان‌های آنلاین و تعاملی برای کودکان طراحی شده است، مجموعه‌ای از داستان‌های مصور است که در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های ارتباطی آنلاین در دسترس خانواده‌ها قرار می‌گیرد، داستان آنها نیز اغلب ماجراجویی‌های کودکانی است که به صورت قهرمانانه‌ای در بیرون از منزل فعالیت دارند.

 

در کنار تصاویر مورد نظر، نام برند پرسیل و یا تصاویر آن نیز دیده شده و به نوعی یک تبلیغ غیرمستقیم برای این برند به شمار می‌رود. از آنجایی که فضای دیجیتال، به عنوان یک رکن مهم در زندگی روزانه مردم قلمداد می‌شود و حتی بسیاری از بچه‌ها نیز با آن آشنا هستند، راه‌اندازی چنین کمپینی که با اهداف این برند در راستای تغییر الگوی رفتاری بچه‌ها همراه است، می‌تواند گامی مؤثر جهت ترویج هدف فوق‌الذکر باشد.

 

هر آنچه مخاطب می‌پسندد

شناخت مخاطبان همیشه می‌تواند در ارائه بهتر محصولات مؤثر واقع شود، به طوری که هر اندازه یک برند بتواند بهتر مخاطبان خود و نیازهای آنها را بشناسد، محصولات مناسب‌تری را به آنها ارائه داده و راهکارهای بازاریابی خود را نیز مناسب با سلیقه و نیاز آنها پی می‌گیرد. برند پرسیل با مطالعات گسترده و دقیقی که در مناطق مختلف جهان دارد، به شناختی نسبی در رابطه با مناطق مذکور نائل شده و محصولاتی مطابق با نیاز مردم ارائه می‌دهد.

 

به عنوان مثال، هنگامی که این برند دامنه محصولات خود را از اروپا به سوی آمریکای شمالی گسترش داد، مطالعات خود را نیز در زمینه تفاوت فرهنگ مصرف مخاطبان خود در این دو منطقه پی گرفت، طبق نتایج حاصله، مردم ساکن اروپا بیشتر به پودرهای شست‌وشو گرایش داشتند، در حالی که در آمریکای شمالی، گرایش عمده به سوی مواد شوینده مایع بود، بر همین اساس نیز این برند با ارائه محصولات متنوع خود در دو قالب پودر و مایع، هر دو گروه مخاطبان خود را راضی نگه داشته و بازار مصرف خود را رونق داده است. بر این اساس می‌توان گفت شناخت فرهنگ مصرف در هر منطقه جغرافیایی، یکی از نکات مهم در فرایند بازاریابی به شمار می‌رود که می‌تواند در رشد یک برند و ادامه حیات آن بسیار مؤثر باشد.

 

کمپینی در راستای چالش‌های شست‌وشو

یکی از کمپین‌های جالب‌ توجهی که برند پرسیل با همکاری آژانس معروف DDB در سال‌های اخیر ارائه کرده، یک سری تصاویر رنگی است که تمرکز عمده آنها بر تثبیت رنگ‌ها در فرایند شست‌وشوست. این کمپین که در قالب چند تصویر سبز، صورتی و زرد ارائه شده است، در واقع کاغذ‌هایی رنگی با فرمت لباس‌های مختلف بوده که سه رنگ فوق را با شدت زیادی نشان می‌دهند، به طوری که زرد، بسیار زرد است، صورتی واقعا صورتی است و سبز نیز به شدت سبز دیده می‌شود؛ در بالای هر یک از این تصاویر نیز شکلی کوچک از شوینده پرسیل با شعارهای زیر دیده می‌شود: سبزها را با هر شست‌وشو سبز، زردها را زرد و صورتی‌ها را صورتی نگه دارید! رنگ درخشان در کنار شعار فوق، به خوبی این حس را به مخاطب القا می‌کند که با استفاده از شوینده پرسیل، دیگر نگرانی تغییر رنگ لباس را نخواهید داشت. در واقع می‌توان گفت که برند پرسیل با در نظر گرفتن نیازهای مخاطبان و چالش‌هایی که ممکن است در فرایند شست‌وشو داشته باشند، این تبلیغ را شکل داده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه