مراحل پایش و اجرای چرخه کیفیت دمینگ(PDCA) در بازاریابی دیجیتال

1702

گوش دادن به رسانه های اجتماعی:

روند شما با گوش دادن به رسانه‌های اجتماعی آغاز می‌شود. گوش دادن به رسانه های اجتماعی ، به‌عنوان نظارت بر رسانه‌های اجتماعی نیز شناخته می‌شود و روند شناسایی و تحلیل چیزهایی است که در اینترنت درباره شما گفته می‌شود. گرچه لازم نیست این کار اولین کاری باشد که هنگام بیدار شدن از خواب انجام می‌دهید یا آخرین کاری که قبل از رفتن به خواب انجام می‌دهید، اما در هنگام ایجاد استراتژی برای رسانه‌های اجتماعی این کار اولین کاری است که باید انجام دهید. در اینجا ۱۰ ایده برای شروع و بالا بردن برنامه شنیداری اجتماعی شما وجود دارد.

 

۱- بررسی کنید که افراد کجا در مورد شما صحبت می‌کنند.

اولین قدم در طی این روند این است که گیرنده‌های اجتماعی خود را به سمت کانال‌های درست تنظیم کنید. شما ممکن است یک لیست واضح از مکان‌هایی که مردم درباره کسب‌وکار شما صحبت می‌کنند داشته باشید؛ اگر چنین است، مطمئن شوید که به‌درستی آن‌ها را نظاره می‌کنید. به یاد داشته باشید که مکان‌های متعددی با ویژگی‌های اجتماعی شما وجود دارد که مردم می‌توانند در مورد شما صحبت کنند. برای مثال صفحات فیس‌بوک، توییتر هشتک‌ها و گروه‌های LinkedIn، همه مکان‌های بالقوه‌ای هستند که می‌توانید در مورد احساسات اجتماعی که افراد نسبت به شما دارند، کسب دانش کنید.

 

۲- فراتر از فیس‌بوک و توییتر بروید.

به یاد داشته باشید، شبکه‌های اجتماعی مهم تنها مکان‌هایی در وب نیستند که مردم درباره شما صحبت می‌کنند. سعی کنید با استفاده از یک ابزار نظارت اجتماعی جاهایی را پیدا کنید که مردم در مورد برند شما صحبت می‌کنند و به سایت‌های کوچک‌تری که ممکن است در ابتدا تحت رادار شما قرار نگیرند، نگاهی بیندازید. در اینجا به چند مکان دیگری اشاره می‌کنیم که می‌توانید ببینید:

 

-بلاگ‌ها

-یوتیوب، پینترست، گوگل پلاس، اینستاگرام و سایت‌های اجتماعی محبوب دیگر

-سایت‌های انتقادی

-سایت‌های نشانه‌گذاری اجتماعی

-بخش نظرات در وب‌سایت‌های صنعتی و تجاری

-اپلیکیشن‌های موبایل محبوب

 

۳- لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید.

مردم وقتی درباره شما صحبت می‌کنند همیشه نامی از شما نمی‌برند. ممکن است نام شما را به‌صورت اشتباه بنویسند، از کلمات اختصاری استفاده کنند یا به‌سادگی در مورد صنعت شما صحبت کنند، بدون اینکه شما را به‌طور خاص فرابخوانند. ضبط دقیق این اطلاعات، تجزیه‌وتحلیل گوش دادن شما را افزایش می‌دهد. لیستی از کلمات را که افراد ممکن است برای توصیف شما، صنعتتان و رقبای شما استفاده کنند، در کنار هم قرار دهید و مکالمات پیرامون این کلمات کلیدی را، در سایت‌های اجتماعی دنبال کنید. ممکن است به‌هم‌ریختگی‌هایی وجود داشته باشد که نیاز است آن‌ها را فیلتر کنید، اما به‌احتمال‌زیاد اطلاعاتی را دریافت خواهید کرد که از روش‌های دیگر نمی‌توانید آن را مشاهده کنید.

 

۴- گوش دادن به یک تلاش گسترده شرکت.

اگر شما یک تیم تعامل یک‌نفره یا چندنفره داشته باشید، هر فرد در شرکت باید در مورد هشدارهای مثبت یا منفی آگاهی داشته باشد. یک طرح گزارش دهی و ارتباطی برای کارمندان ایجاد کنید. این کار نه‌تنها اطلاعات بیشتری را به شما ارائه می‌دهد، بلکه می‌تواند مکان‌های بیشتری برای ردیابی به شما ارائه دهد.

 

۵- با دقت به افراد تأثیرگذار در صنعت خود گوش کنید.

در هر صنعت افرادی وجود دارند که خود را به‌عنوان مشارکت‌کنندگان تأثیرگذار (اینفلوئنسرها) معرفی کرده‌اند. آن‌ها اغلب فالوورهای اجتماعی زیادی دارند، به‌طور منظم پست‌هایی را در بلاگ‌ها منتشر می‌کنند و در کنفرانس‌ها صحبت می‌کنند. لیستی از این افراد تهیه کنید و بر چیزی که می‌گویند و چگونگی پاسخ دادن مردم به آن‌ها نظارت داشته باشید. ازآنجایی‌که آن‌ها به‌طور منظم با مشتریان و مشتریان بالقوه خود صحبت می‌کنند، در موقعیتی قرار می‌گیرند که بازخورد معتبری را به‌طور صحیح ارائه دهند. یک برنامه نظارتی ایجاد کنید که شامل پست‌های وبلاگ، چت توییتر، یادداشت‌های فیس‌بوک، انجمن‌های LinkedIn و غیره است.

 

۶- یک دسته‌بندی برای سازمان‌دهی یادداشت‌ها ایجاد کنید.

ممکن است موضوعات متعددی بخشی از گفتگو درباره برند شما در رسانه های اجتماعی شود. به‌احتمال‌زیاد این جریان اطلاعات را، در یک توده بزرگ و بدون ساختار دریافت می‌کنید. با مشخص کردن دسته‌بندی و انتقال محتوا به‌صورت دستی یا خودکار به آن‌ها، زمان گزارش‌گیری بسیار بهتری خواهید داشت و درک می‌کنید که مردم درباره شما چه می‌گویند. دسته‌بندی خود را انعطاف‌پذیر نگه‌دارید تا بتوانید در صورت نیاز تغییرات لازم را در ساختار سازمان‌دهی خود ایجاد کنید.

 

۷- با پیش‌نویس کردن گزارش‌های شنیده‌شده به شکل‌گیری تلاش‌های بازاریابی آینده کمک کنید.

وقتی شما به منابع زیادی در رسانه های اجتماعی گوش می‌کنید، مثل این است که بر قله کوهی از داده‌ها نشسته‌اید. ایجاد گزارش‌های جامع تنها راهی است که می‌توانید اطلاعات مفید را استخراج‌کنید. سعی کنید اطلاعات زیر را باهم جمع‌آوری کنید:

 

-تجزیه‌وتحلیل تمایلات

-تعداد کل موارد ذکرشده

-شبکه‌های فعال

-نقاط درد

سؤال‌هایی بپرسید که به داده‌ها مربوط می‌شود مانند: «آیا فراخوانی‌ها در طول زمان کم‌وزیاد می‌شوند؟» یا «آیا احساسات مثبت افزایش می‌یابد؟». انجام این کار به‌صورت هفتگی، یک هفته در میان یا ماهانه به ارائه این بینش در تیم شما کمک می‌کند و شیوه‌های فعلی و آینده را شکل می‌دهد. اجازه ندهید که سازمان شما نسبت به راه‌هایی که افراد شما را در بازار می‌بینند، بی‌توجه باشند؛ شما می‌توانید تغییراتی را از طریق گوش دادن به اجتماع اعمال کنید.

 

۸- قبل از اینکه دیر شود، یک طرح مدیریت بحران ایجاد کنید.

آیا فکر می‌کنید که رسانه‌های اجتماعی یک مدل کاملاً جدید برای مدیریت بحران اضافه می‌کنند؟ در چشم‌انداز اجتماعی امروز ممکن است درحالی‌که کانال‌های اجتماعی را بررسی می‌کنید، بحرانی برای شما آغاز شود و شما باید بلافاصله آماده عمل باشید. ایجاد یک برنامه نیاز به هماهنگی زیادی دارد و بسیاری از بخش‌های درون سازمان شما را در برمی‌گیرد که ازجمله آن می‌توان روابط عمومی، بخش حقوقی، توسعه محصول و هیئت مدیران را نام برد. انجام این کار آسان نخواهد بود. جمع‌کردن همه در یک اتاق و برنامه‌ریزی برای شرایط فرضی می‌تواند چالش‌های زیادی به همراه داشته باشد؛ اما وقتی‌که گزینه ممکن یک بحران در حال رشد است و برنامه‌ای برای عمل به آن ندارید، خوشحال خواهید شد که چیزی را بر روی کاغذ بیاورید و برای آن از قبل آماده شوید.

 

۹- زمانی که می‌توانید خودکار شوید اما عناصر انسانی را حذف نکنید.

فرایند گوش دادن به اجتماع ممکن است بسته به‌اندازه شرکت شما بسیار وسیع و گسترده باشد­. با تعریف کلمات کلیدی خاص و اشاره به کاربران مشخص بر اساس موضوع به‌صورت خودکار، می‌توان به ابزارهای شنیداری اجتماعی کمک کرد. این روند خودکار سازی می‌تواند کارایی را بهبود دهد و به شما این امکان را می‌دهد که زمان بیشتری را با افراد سپری کنید؛ اما نمی‌توانید این کار را به‌طور کامل به رایانه بسپارید. یاد بگیرید که چه تکنیک‌هایی از خودکارسازی برای شما کاربردی هستند و منابع انسانی را درجایی به‌کارگیرید که بیشترین اهمیت را داشته باشند. در این صورت کارایی شما بالاتر رفته و کارکنان شما از اینکه کاری انجام می‌دهند که یک ربات قادر به انجام آن نیست، شادتر هستند.

 

۱۰- تحلیل نظرات بسیار پیچیده است، این کار را به بهترین شکل انجام دهید.

تجزیه‌وتحلیل نظرات نشان می‌دهد که شما چه نگرشی برای مصرف‌کننده نسبت به برند خود تعیین می‌کنید. روش‌های تجزیه‌وتحلیل نظرات در طول زمان بهبود می‌یابند، اما پست‌هایی نیز وجود دارند که به‌درستی برچسب‌گذاری نمی‌شوند. کنایه‌ها نمونه خوبی از این موضوع هستند. با در نظر داشتن این موضوع همیشه در هنگام تحلیل نظرات، نمونه‌ای از محتوای تحلیل‌شده را انتخاب کنید و مطمئن شوید که به‌درستی برچسب‌گذاری شده است. بسته به حجم نمونه، ممکن است بخواهید در محتواهایی که به‌درستی برچسب‌گذاری نشده‌اند، به‌طور دستی تغییراتی به وجود آورید. توجه داشته باشید که انجام این کار برای هر پست منطقی نیست و هدف را که استفاده از ابزار بود، از بین می‌برد، اما می‌خواهید مطمئن شوید که از منتشر کردن نتایج خود احساس راحتی دارید. زمانی که برنامه گوش دادن اجتماعی را برای شنیدن آنچه در مورد برند شما در اینترنت گفته می‌شود، تنظیم کردید، وقت آن است که به مکالمه بپیوندید. مشارکت با جامعه، چشم‌اندازها، مشتریان و مخالفان بخش جدایی‌ناپذیری از استراتژی رسانه‌های اجتماعی مناسب است. در اینجا راه‌هایی برای بهبود استراتژی مشارکت شما وجود دارد.

 

مشارکت اجتماعی:

۱۱- ایجاد آگاهی

اگر شما یک تیم روابط عمومی با هزینه بالا یا یک طرح بازاریابی با بودجه زیاد ندارید، هنوز می‌توانید در مورد نام تجاری خود آگاهی ایجاد کنید. پلتفرم رسانه‌های اجتماعی امکان افزایش آگاهی درباره شرکت شما را به‌صورت عمومی، حتی بدون انجام تبلیغات فراهم می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های درگیر سازی جامعه، کمپین‌های مؤثر برای ایجاد آگاهی به وجود آورید. بعضی از تکنیک‌های درگیرسازی جامعه عبارت‌اند از:

 

-مشارکت با اینفلوئنسرهای صنعت خود

-به اشتراک‌گذاری محتوای این اینفلوئنسرها و حفظ مکالمه فعال با آن‌ها

-ایجاد یک پروفایل حاوی محتوای به‌روز و ارزشمند

-پیشنهاد محتوای خاص، اخبار و معاملات محصول به اینفلوئنسرها

-دعوت مشتری‌ها به پشت‌صحنه برای دیدن توسعه محصول، ملاقات با تیم شما و موارد دیگر.

به یاد داشته باشید کمپین‌هایی که برای معرفی خود ایجاد می‌کنید با کمپین‌های فروش متفاوت هستند. همیشه تصمیم بگیرید که به دنبال چه نوع مشارکتی هستید، استراتژی خود را تعریف کنید و میزان تأثیرگذاری را بر اساس اهداف خود بسنجید.

 

۱۲- مراقب اشتراک‌گذاری بیش‌ازاندازه باشید

درحالی‌که باقی ماندن در چرخه و حفظ ارتباطات اجتماعی اهمیت دارد، گاهی به دلیل ارسال بیش ‌از اندازه پست‌هایی مانند عکس‌ها، به‌روزرسانی‌ها یا توییت‌های مکرر، مخاطبین خود را از دست می‌دهید. تحویل محتوای متمرکز و هیجان‌انگیز در تعداد کمتر باعث نتایج بهتری خواهد شد تا اینکه هر یک ساعت یک‌بار پیام‌های نادرست ۱۴۰ کاراکتری یا کوتاه‌تر را ارسال کنید. در اینجا چند نکته برای تمرکز شما وجود دارد:

 

-از پست کردن هر چیزی که در هرلحظه به ذهنتان می‌رسد خودداری کنید.

-یک تقویم محتوا برای برنامه‌ریزی ارسال پست‌ها ایجاد کرده و به آن پایبند باشید.

-به این فکر کنید که چه چیزی در آینده ارزشمند است.

پیام‌های خود را ساده کنید. هر فرد در برنامه و مصرف‌کنندگان اجتماعی از ارتباطات کوتاه و شفاف شما قدردانی می‌کنند.

 

۱۳- همیشه خود را مجبور به مداخله نکنید.

بهتر است بعضی چیزها ناگفته باقی بمانند. شما مجبور نیستید هر بار کسی سازمان شما را مخاطب قرار داد پاسخ دهید. در حقیقت بهتر است گاهی اجازه دهید کارمندان شخصی، اینفلوئنسرها و دیگر کاربران جامعه شما، قبل یا به‌جای شما مداخله کنند. ممکن است با اقدام در زمان نادرست، پیام اشتباهی ارسال کنید. پس مکالمات خود را با هوشیاری انتخاب کنید و تعیین کنید که می‌خواهید به چه نوع پست‌هایی پاسخ دهید یا کدام‌یک را بدون پاسخ رها کنید.

 

۱۴- تا جایی که تجارت شما اجازه می‌دهد شفاف باشید.

شفافیت در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند مسیری طولانی را طی کند. ایجاد یک مدل تعامل شفاف به جامعه شما کمک می‌کند که حس مشارکت در سازمان شما را پیدا کنند و از اعتمادی که به آن‌ها داشته‌اید قدردانی می‌کنند. ممکن است آن‌ها به داستان شما علاقه‌مند شوند، بخواهند در آزمایش محصول شما مشارکت داشته باشند یا در جریان به‌روزرسانی‌ها قرار گیرند. این راهکار شاید چیزی باشد که شما برای به وجود آوردن مشتریان جدید و بلندمدت به آن نیاز دارید. در اینجا راهکارهایی برای شفافیت بیشتر به شما ارائه می‌شود:

 

-مشتریان خود را به پشت‌صحنه ببرید. یک ویدیو از بخش فروش خود یا یک پخش زنده از جلسات خود منتشر کنید.

-در زمینه دریافت بازخورد فعال باشید.

-تیم خود را معرفی کنید. اجازه دهید مشتریان به‌صورت آنلاین کارمندان شما را ببینند و با آن‌ها صحبت کنند.

 

۱۵- لحن خود را تعیین کنید

نشان دادن شخصیت و فاصله گرفتن از سبک صحبت شرکتی، یک‌راه عالی برای برقراری ارتباط با افراد در رسانه‌های اجتماعی است. چیزی که می‌گویید و نحوه بیان شما در نحوه شناخت برند شما به‌صورت آنلاین بسیار اهمیت دارد. سعی کنید یک راهنما برای تعیین سبک شرکت، برای بیان پیام‌های کلیدی و لحن آن ایجاد کنید. این کار به کارکنان، نیروهای جدید و سفیران برند، ایده خوبی می‌دهد که چگونه برند شما را در اینترنت شکل دهند. فالوورهای شما باید بدانند زمانی که شما صحبت می‌کنید چه انتظاری از شما داشته باشند. برای اینکه این اتفاق بیفتد لازم است یک دستورالعمل داخلی در شرکت ایجاد کرده و به آن پایبند بمانید.

 

۱۶-کمک کنید که مشتریان شما نیز ماهر شوند

به‌عنوان یک متخصص در حوزه خود، دانش زیادی در مورد صنعت، محصولات و خدمات خود جمع‌آوری کرده‌اید. چیزی که یاد گرفته‌اید را با مشتریان و جامعه خود به اشتراک‌گذارید. در اینجا چند رویکرد وجود دارد:

 

-تلاش کنید که به هر سؤال پاسخ دهید. به سؤالاتی که مشتریان شما می‌پرسند توجه کنید و آن‌ها را در بخش سؤالات متداول وب‌سایت خود قرار دهید. اگر یک مشتری سؤالی پرسید که در بخش سؤال‌های متداول نبود، از این فرصت استفاده کرده، آن را به بخش مربوطه اضافه کنید و به مشتریان آینده خود کمک کنید تا راحت‌تر به پاسخ سؤالاتشان برسند.

-با مثال پیش بروید. موارد مطالعاتی را انجام دهید، موفقیت‌ها را پست کنید و لحظات یادگیری را در وبلاگ خود به اشتراک‌گذارید و با افزودن دکمه‌های به اشتراک‌گذاری، مشتریان را به فضاهای مکالمه خود هدایت کنید.

-نیاز نیست مانند یک متخصص باشید، تنها مفید ظاهر شوید.

 

۱۷-فعال باشید

در صنعت سنتی واکنش‌پذیر، بازاریابی اجتماعی فعال، مستلزم این است که شما از نزدیک مراقب منابع باشید. شما می‌توانید با شنیدن و مشارکت در مکالمات قبل از اینکه حتی کسی شما را فراخوانی کند، فعال باشید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک شرکت فن‌آوری متخصص در یک برنامه بهره‌وری هستید، بر شرایط و عباراتی مانند موارد زیر نظارت داشته باشید:

 

-اپلیکیشن‌های بهره‌وری

-سازمان‌دهی کردن

-اپلیکیشن‌های سازمان‌دهی

-سازمان‌یافته ماندن

این کار به شما کمک می‌کند نگرش‌ها و روند بازار را در نظر بگیرید و پیام‌های خود را با آن تطبیق دهید.

 

۱۸- به بازخوردهای مثبت و منفی پاسخ دهید.

 

سه قاعده برای پاسخ دادن به بازخورد مثبت:

 

-از آن‌ها تشکر کنید. از مخاطبان خود بابت اینکه نظر مثبت خود را بر روی پست وبلاگ، توییتر یا فیس‌بوک شما گذاشته‌اند، تشکر کنید.

-علاقه‌مندی‌های خود را به اشتراک‌گذارید. آیا کسی محتوای اصلی شما را در توییتر به اشتراک گذاشته است؟ از پیام آخر آن‌ها یادداشت بردارید و با مخاطبان خود به اشتراک‌گذارید.

-آن‌ها را به‌عنوان مهمان شرکت‌کننده اضافه کنید. به یاد داشته باشید وقتی جامعه از چیزی لذت ببرد، برای به ارزش دادن به آن اشتیاق دارد.

 

سه قاعده برای پاسخ دادن به بازخورد منفی:

 

-به‌سرعت پاسخ دهید. کاربران رسانه‌های اجتماعی انتظار دارند که واکنش سریع داشته باشید.

-حذف نکنید. مشتریان شما ممکن است این را به‌عنوان نشانه‌ای ببینند که برند شما قابل‌اعتماد نیست و سعی در پنهان کردن حقیقت دارد. به یاد داشته باشید که اگر بازخوردی را حذف کنید، ممکن است در جای دیگری منتشرشده و تأثیر منفی بر برند شما دارد.

-روی انتقاد سازنده تمرکز کنید. اگر کسی به‌صورت آشکار می‌خواهد که برند شما را بدنام کند، بهتر است در رسانه‌های اجتماعی درگیر بازی آن‌ها نشوید. در عوض، آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود را برای آن‌ها ارسال کنید و به آن‌ها اجازه دهید اگر می‌خواهند یک مکالمه واقعی داشته باشند با شما ارتباط مستقیم برقرار کنند.

 

۱۹- خلاصه بگویید

وقتی محتوای رسانه های اجتماعی خود را آماده می‌کنید، مخاطب را در نظر بگیرید. آن‌ها را با محتوای طولانی و خسته‌کننده درگیر نکنید. احتمالاً آن‌ها پیام‌های شما را در طول زمان‌های کوتاهی که می‌توانند در طول روز پیدا کنند، می‌بینند. با تولید پیام کوتاه و قابل‌خواندن که به‌راحتی قابل‌فهم باشد، به زمان آن‌ها احترام بگذارید. با این کار ریسک از دست دادن علاقه آن‌ها را کاهش می‌دهید و میزان پاسخ شما بدون شک افزایش خواهد یافت.

 

۲۰- به فالوبک دادن توجه داشته باشید

بعضی افراد ممکن است با فالوبک دادن، فالوورهای زیادی داشته باشند؛ اما این روند برای یک برند منطقی به نظر نمی‌رسد. اینفلوئنسرها را خوشحال نگه‌دارید و به آن‌ها نشان دهید که به چیزهایی که می‌گویند اهمیت می‌دهید. به‌علاوه زمانی که شما افراد را فالوبک می‌کنید ممکن است پاسخ‌های عمومی از اینفلوئنسرهای کلیدی دریافت کنید که شما را در معرض دید قرار می‌دهد.

 

انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی:

زیبایی شبکه‌های اجتماعی در ارزش گفتگوی دوطرفه، بین برند‌ها و مصرف‌کنندگان است. با این ‌وجود برای محتوای تبلیغاتی که مستقیماً توسط سازمان منتشر می‌شود، توجه ویژه‌ای نیاز است. توجه داشته باشید که بهترین رویکرد را در انتشار محتوای شبکه‌های اجتماعی به‌کارگیرید.

 

۲۱ – هر شبکه اجتماعی را به‌عنوان نهادی جداگانه اداره کنید.

تلاش کنید مطالب گوناگون را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. اگر بخواهید همان محتوا را در رسانه‌های مختلف به اشتراک بگذارید، مطمئن شوید که از قابلیت‌های شبکه اجتماعی، به بهترین وجه استفاده می‌کنید و از شیوه رایج برای انتشار محتوا استفاده کنید. برای مثال، یک پست فیس‌بوکی نیاز نیست که کمتر از ۱۴۰ کاراکتر باشد و می‌تواند شامل تصویری بزرگ‌تر از یک پست اینستاگرام باشد. در هر شبکه اجتماعی راهی برای ارتباط با خود قرار دهید، به‌این‌علت که هر شبکه اجتماعی، دارای شیوه‌های ویژه‌ای است که کاربران می‌توانند با پست‌های شما تعامل داشته باشند.

 

۲۲- همیشه یک گزینه برای اشتراک‌گذاری آماده کنید.

یکی از جنبه‌های مفید نشر در رسانه‌های اجتماعی، امکان انتشار ویروسی محتوا است. درواقع لازم نیست که پست شما به مرز ۵ میلیون (یا میلیارد) بازدیدکننده، مانند نمایش‌های یوتیوب برسد. اگر ۲۰ نفر با ۱۰۰۰ دنبال کننده، هرکدام از لینک‌های شما را بازنشر کنند، بازدید از پست شما به مرز ۲۰،۰۰۰ نفر رسیده است. ارسال خودکار مطلب به شبکه‌های اجتماعی به‌طور خودکار قابلیت بازنشر را دارد اما محتوای وب‌سایت به این‌گونه نیست. اطمینان حاصل کنید که همیشه راهی را برای مردم گذاشته‌اید که محتوای شما را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک‌گذارند.

 

۲۳- مجوزها و فرآیندهای تائید و انتشار را تنظیم کنید.

پیش از آغاز تعیین کنید که چه کسی چه مجوزهای برای انتشار دارد؟

تیم خود را به وجود آورید:

 

-مدیران

-انتشاردهندگان

-نویسندگان

-ویراستاران

بعضی از شبکه‌های اجتماعی، مانند فیس‌بوک، مجوز‌هایی را برای ادمین‌ها به وجود می‌آورند درحالی‌که بسیاری دیگر از آن‌ها، نیاز به کمک گرفتن از ابزارهای دیگر دارند. صرف‌نظر از اینکه چگونه این عمل را انجام می‌دهید، سلسله‌مراتب تأیید خود را طراحی کنید تا سازمان شما، دارای حسابرسی مناسب و امن باشد. این فرآیند به شما اطمینان می‌دهد تنها افرادی می‌توانند در شبکه‌های شما مطلب ارسال کنند که به آن‌ها دسترسی داده باشید.

 

۲۴- برای تلفن همراه محتوا بسازید

ما در اجتماعی زندگی می‌کنیم که به تلفن و تبلت‌ها بیش‌ازحد وابسته شده‌ایم. افراد به‌صورت افزایشی از تلفن همراه برای دسترسی به محتوای دیجیتالی و اجتماعی استفاده می‌کنند. با توجه به این موضوع، مسئولیت شما ساخت محتوایی باارزش برای تلفن همراه است که در ذهن باقی بمانید. اگر شما در حال ساخت یک وب‌سایت هستید، از این مسئله مطمئن شوید که این سایت به‌سادگی در موبایل قابل‌دسترس است و هرگونه قابلیت اضافی دیگر، مانند به اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی و کار بر روی تلفن همراه را داراست. سهولت در استفاده کلیدی اساسی است. هر میزان کار کمتری که کاربران برای دسترسی به محتوای شما بر روی تلفن همراه انجام دهند احتمال اینکه شما را دنبال کنند، بیشتر می‌شود.

 

۲۵- شب‌ها و تعطیلات آخر هفته را فراموش نکنید.

ممکن است که شما، از روز دوشنبه تا روز جمعه از ساعت ۹ تا ۵ عصر کارکنید اما جامعه شما جهانی است، پوشش دادن مناطق زمانی در سرتاسر جهان و ارزیابی شبکه‌های اجتماعی در خارج از ساعات کاری عادی، مسئله‌ای غیرقابل‌انکار است. در طول هر هفته، زمانی که پست‌های توییتری خود را ارزیابی می‌کنید یا ویدیو یوتیوب را مشاهده می‌کنید. همه این زمان‌ها را در نظر بگیرید، ازجمله شب‌ها و تعطیلات آخر هفته، این مسائل شما را قادر می‌سازد که محتوای خود را درزمانی برجسته کنید که بسیاری از برندهای دیگر محتوایی ارسال نمی‌کنند. به‌صورت مرتب در طول شب و آخر هفته، راه‌های تازه‌ای را برای برنامه‌ریزی محتوا بیابید تا از زمان‌هایی که افراد ممکن است توجه بیشتری داشته باشند، بهترین استفاده را ببرید. علاوه بر این، اگر منابع اجازه دهند، افزودن یک عضو دیگر به تیم شما در یک منطقه زمانی دیگر به‌منظور گسترش و پوشش دهی مطالب در یک‌زمان متفاوت راهگشا خواهد بود.

 

۲۶- از شبکه‌های اجتماعی موجود برای ارتقاء محتوای خود استفاده کنید.

توزیع و انتشار، یکی از بزرگ‌ترین مزایای ساخت شبکه‌های بزرگ اجتماعی است. شما محتوای زیادی برای به اشتراک‌گذاری دارید، پس از شبکه‌های اجتماعی خود برای انجام این کار استفاده کنید. عنوان‌های گوناگون و پست‌های مختلف را امتحان کنید تا بفهمید چه چیزی تأثیرگذاری بیشتری دارد و ترافیک شما را افزایش می‌دهد. برای مثال از اینفوگرافیک‌ها، محتوای ایمیل‌ها یا سؤالات متداول استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که اگر همیشه شما تولیدکننده محتوا باشید، ممکن است مردم از عمل شما خسته شوند.

 

۲۷- از اطلاعات خود استفاده کنید تا تعیین کنید چه چیزی مؤثر است.

هر کس می‌تواند درباره بهترین زمان برای انتشار محتوا، بهترین محتوا، بهترین نوع پست و بهترین شیوه تعامل به شما چیزی بگوید؛ اما فقط شما داده‌هایی در اختیار دارید تا این تصمیم را برای برند خود بگیرید. تست A/B را برای استراتژی انتشار خود انجام دهید و سپس بعد از جمع‌آوری کافی نمونه‌ها، ارزیابی کنید که بهترین رویکرد برای شما چیست. هرگز تست کردن را متوقف نکنید و بهترین شیوه‌ها را برای توسعه کار خود به کار گیرید.

 

۲۸- یک تقویم محتوایی تنظیم کنید و آن را با سایر اهداف بازاریابی هماهنگ کنید.

سازمان شما ممکن است، چندین تقویم بازاریابی مختلف داشته باشد. ممکن است یک تقویم بازاریابی وجود داشته باشد که کمپین‌های بازاریابی گسترده را پوشش دهد یا تقویمی که سرمقاله‌های روز و موضوعات مرتبط با صنعت را پوشش دهد. علاوه بر این، ممکن است یک تقویم محتوایی داشته باشید تا بتوانید برای پست‌های وبلاگ‌ها، اهداف محتواها در مقیاس بزرگ و یک محتوا برای نشر اجتماعی برنامه بریزید. اطمینان حاصل کنید که این تقویم‌ها از یکدیگر مجزا نیستند. تقویم انتشار محتوای اجتماعی، باید سایر اهداف بازاریابی شما را منعکس کند. لازم نیست که آن‌ها، دقیقاً با یکدیگر مطابقت داشته باشند؛ اما شما نمی‌خواهید که بیش‌ازحد از بقیه سازمان‌ها دور بمانید، یا زمان زیادی را برای رسیدن به اهداف تجاری خود طی کنید.

 

۲۹- کد‌های ردیابی را در لینک‌ها پیاده‌سازی کنید.

اختیار اجتماعی یک ‌راهکار مؤثر برای محک زدن بازگشت سرمایه‌گذاری (ROI) برای نشر محتوای اجتماعی است. ما درباره ROI در بخش ارزیابی بیشتر صحبت می‌کنیم اما ارسال لینک‌هایی با کد‌های ردیابی به همراه محتوای منتشرشده می‌تواند بسیار سودمند باشند. این کد ردیابی پس‌ازاین مرحله، به یک پایگاه داده کلی بازگردانده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا شبکه‌های اجتماعی را که بیشترین میزان ترافیک را دارا هستند، ردیابی و ملاحظه کنید. از این داده‌ها به‌عنوان راهنمایی برای استراتژی پست محتوا و حرکت روبه‌جلوی کمپین‌های بزرگ بازاریابی استفاده کنید.

 

۳۰- از تست پلتفرم‌ها و محتواهای متفاوت نترسید.

رسانه‌های اجتماعی، همیشه در حال تغییر هستند و راه‌های جدیدی برای ارتباط با مصرف‌کنندگان به ما ارائه می‌دهند. شبکه‌های اجتماعی، به‌صورت مداوم با سیستم‌عامل خود تغییر می‌کنند و شبکه‌های جدید هرماه پدیدار می‌شوند؛ اما نگران نباشید و به دنبال فرصتی باشید تا پلتفرم‌های جدید را برای کسب‌وکار خود به‌کارگیرید. با انجام کار‌های خلاقانه، ممکن است یک شبکه اجتماعی جدید با ویژگی‌های اجتماعی خاص به‌منظور پیشبرد مسائل تجاری خود پیدا کنید. دستیابی به انتشار طبیعی و ویروسی فوق‌العاده است، اما در بازار رقابتی رو به رشد، برای توجه مصرف‌کنندگان، پرداخت هزینه برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی بخشی از استراتژی هر رسانه اجتماعی است. به‌صورت کلی، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، بخش مهمی از هر استراتژی در رسانه‌ها به شمار می‌آیند. در اینجا، چند نکته درباره نحوه شروع و به دست آوردن بیشترین درآمد از تبلیغات وجود دارد.

 

تبلیغات اجتماعی:

۳۱- در ابتدا اهداف تبلیغاتی خود را مشخص کنید.

برخلاف اشکال دیگر بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی شامل پول نیز می‌شود. این مسئله واضح به نظر می‌رسد اما به این معنی است که اگر نتیجه‌ای نگرفتید، خطر بیشتری وجود دارد، یعنی بودجه تبلیغاتی شما درگیر است؛ بنابراین پیش از اینکه آغاز به کارکنید، به دلایلی که می‌خواهید در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کنید و چیزی که می‌خواهید از آن استخراج شود، خوب فکر کنید. با اهداف روشن، می‌توانید درصورتی‌که کارها انجام نشد تنظیمات بهتری را انجام دهید و درک بهتری از موفقیت یا شکست‌ خود داشته باشید.

 

۳۲- بودجه‌های روزانه و کلی را برای کمپین‌های خود محاسبه کنید

بسته به شبکه اجتماعی که در آن تبلیغ می‌کنید هزینه‌ها متفاوت است. برای مثال فیس‌بوک، از یک سیستم پیشنهاد قیمت استفاده می‌کند که در آن رقابت‌پذیرترین پیشنهادات حق انتشار تبلیغات برای کاربران را به دست می‌آورد. مشخص کردن بودجه برای کل یک کمپین و همچنین به‌صورت روزانه، به شما این امکان را می‌دهد که تصمیم بگیرید که کدام تبلیغات را انجام دهید. این مسئله، همچنین به شما اجازه می‌دهد به‌صورت تقریبی به شرایط روزانه خود نگاه کنید و هم‌زمان، آن‌ها را با قابلیت‌های پرداختی خود منطبق ‌کنید.

 

۳۳- کمپین‌های اجتماعی خود را در دیگر ابتکارات تبلیغاتی جای دهید.

ممکن است زمانی بخواهید تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را جدا از سایر طرح‌های بازاریابی قرار دهید و این مسئله، به‌خودی‌خود بسیار هم خوب است؛ اما به‌احتمال‌زیاد، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی شما با سایر طرح‌های رسانه‌ای تلفیق می‌شود. برای ایجاد انسجام، اطمینان حاصل کنید که خلاقیت، پیام‌رسانی و هدف‌گیری شما با سایر تبلیغات سنتی هماهنگ و همگام است. این مسئله، ممکن است در ابتدا ساده به نظر آید اما بخش‌های گوناگون یا آژانس‌های خرید رسانه‌ای، ممکن است به جنبه‌های مختلف تبلیغاتی بپردازند، بنابراین این نکته مهم است که همه افراد را در یک مکان قرار دهیم تا برنامه‌ها و دارایی‌های خود را به اشتراک بگذارند.

 

۳۴- پژوهش در طرح‌های تبلیغات اجتماعی

هر شبکه اجتماعی بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد دارای قابلیت‌های تبلیغاتی گوناگون است. برای مثال، یک کمپین ویدئویی در یوتیوب تأثیرگذار است درحالی‌که یک لینک در یک مقاله ممکن بهتر است در توییتر یا لینکدین به‌روزرسانی شود. صرف‌نظر از بهترین پلتفرم برای کمپین‌های خود، با گزینه‌های مختلف آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

۳۵- گزینه‌های هدفمند موجود را با اهداف تبلیغاتی خود همسو کنید.

بخشی از جذابیت تبلیغات رسانه‌های اجتماعی به دلیل گزینه‌های هدفمند موجود است. قرار دادن محتوا در برابر افراد مناسب، در هیچ کجا به‌سادگی رسانه‌های اجتماعی نیست. پیش از اینکه شروع به فعالیت کنید، هدف‌ خود را در نظر بگیرید. می‌خواهید افرادی را انتخاب کنید که قبلاً به شما علاقه نشان داده‌اند؟ آیا ترجیح می‌دهید که مشتریان جدیدی را جذب کنید؟ آیا به دنبال یک افرادی ویژه هستید؟ یا شاید شما در حال برنامه‌ریزی برای یک شهر ویژه هستید و می‌خواهید به مردم آن منطقه نگاهی داشته باشید. همه این گزینه‌ها و بیشتر، با تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی امکان‌پذیر است.

 

۳۶- تست کنید

شرکت‌هایی که روی تبلیغات پیشرفته خود تمرکز می‌کنند نیز از تستA/B برای بهبود نتایج خود بهره می‌برند. بهترین شیوه برای تعیین موفقیت، این است که دو گروه کوچک داشته باشید و نسخه‌های مختلف محتوای مشابه تبلیغاتی را به آن‌ها نشان دهید. محتوایی که بهتر عمل می‌کند، همان چیزی است که برای تعادل در فهرست مورداستفاده قرار می‌گیرد. مطمئن شوید که متغیر به یک المنت مانند عنوان، تصویر یا تماس محدود است نه همه این موارد. شما می‌توانید گروه خود را با هدف‌گیری به وجود آورید اما باید از این مسئله مطمئن شوید که تعداد مخاطبان انبوه و کافی در اختیار دارید تا ارزش وقت و تلاش داشته باشد. سعی نکنید با اهداف خود خیلی سرسختانه برخورد کنید. تبلیغات شما به‌شدت تحت تأثیر تعداد افرادی که آن‌ها را مشاهده می‌کنند، قرار می‌گیرد.

 

۳۷- تا جایی که ممکن است روند را خودکار کنید.

بازاریابان با الگوریتم‌های خودکار کار تبلیغات را به سهولت انجام می‌دهند. این تبلیغات شامل انواع گوناگونی از تبلیغات آنلاین مانند پرداخت با یک کلیک و بنرهای گوگل می‌شوند. مرحله بعدی استفاده از تبلیغات اجتماعی بهره‌گیری از یک پلتفرم برای بهینه‌سازی تصمیم‌ها بر اساس عملکرد است. اگر یک آگهی مشارکت و کلیک زیادی دریافت کند، بودجه می‌تواند به‌صورت خودکار در راستای آن افزایش یابد. به همین صورت یک آگهی که عملکرد پایینی دارد کنار گذاشته می‌شود. لازم نیست که درباره کمپین‌هایی که در اواسط شب از کنترل خارج می‌شوند، نگران باشید. علاوه بر نشان دادن آگهی‌های مناسب، در زمان مشخص و به افراد معین، تبلیغات اجتماعی خودکار، داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل بهتری را ارائه می‌دهند. این مسئله به شما بینش عملی‌تری درباره کمپین‌های شما می‌دهد و درنهایت عملکرد تبلیغات اجتماعی را بهبود می‌بخشد.

 

۳۸- زمان روز و برنامه‌ریزی را فراموش نکنید.

چیزی که اهمیت دارد این است که شب‌ها و تعطیلات آخر هفته را در زمان نشر مطالب فراموش نکنید، زمان‌بندی می‌تواند همه‌چیز را برای اثربخشی تبلیغ اجتماعی شما تحت‌الشعاع قرار دهد. بعضی از آزمون‌ها، برای تعیین بهترین زمان برای تأثیرگذاری تبلیغات شما نیاز هستند، هرچند ممکن است بعضی از زمان‌ها برای انتشار تبلیغات بدیهی باشند. برای مثال، اگر نام تجاری شما، یک زنجیره فست فود و یا یک فروشگاه ساندویچی باشد، ممکن است بخواهید یک ساعت قبل از ناهار یا شام تبلیغ کنید، زمانی که مردم بیشتر به فکر غذا خوردن هستند. نگاهی به زمان‌ها و روز‌هایی بیندازید که مردم بیشتر درگیر تبلیغات شما هستند و اگر حس می‌کنید نمونه شما به‌اندازه کافی بزرگ است، بیشترین بودجه خود را به آن زمان‌ها اختصاص دهید.

 

۳۹- معیار‌هایی را تعیین کنید که بهترین وضعیت کمپین‌های شما را نشان دهند.

تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی به شما داده‌های ارزشمندی می‌دهد؛ زیرا شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند فعالیت‌های گوناگونی را که توسط کاربران انجام می‌شود، پیگیری کنند، آن‌ها اغلب گزارش‌های تحلیلی نیرومندی نیز ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند تا اثربخشی کمپین تبلیغاتی خود را تعیین کنید. پیش از اینکه آغاز به کارکنید، فهرستی از معیار‌های مهم را ایجاد ‌کنید تا بتوانید با دقت بیشتری آن‌ها را نظارت و ارزیابی کنید. این مسئله به هدف تبلیغاتی که پیش از شروع آن را تنظیم کردید، نزدیک‌تر است. با پیشرفت کمپین، تغییراتی را برای بهینه‌سازی نتایج این معیارها انجام دهید یا تعیین کنید که آیا این شاخص‌ها، بهترین معیار‌های موفقیت برای شما تلقی می‌شود یا خیر.

 

۴۰- ریتم تحلیلی خود را به وجود آورید.

کمپین‌های تبلیغاتی پروژه‌هایی نفس‌گیر هستند و نیازمند نظارت و تنظیم دقیق هستند. تنها راه تعیین تنظیمات موردنیاز، این است که نتایج خود را به‌صورت منظم ارزیابی کنید. یک جلسه منظم با ذی‌نفعان مربوطه برای عملکرد بهتر کمپین، برنامه‌ریزی کنید. حتی اگر همه‌چیز بر اساس برنامه انجام شود، خوب است که همه این موارد را در همان صفحه ارائه دهیم. قرار گرفتن در یک روند، اشتراک‌گذاری داخلی را بسیار ساده می‌کند، زیراکسانی که درگیر هستند، به‌صورت منظم عملکرد کمپین را به‌روزرسانی می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه