شبکه «فاکس نیوز» تلویزیون خبری با روشی محافظه کارانه

873

هفتم اکتبر زادروز شبکه تلویزیونی پخش خبر ـ ماهواره ـ کابلی «فاکس نیوز» آمریکاست. روپِرت مورداک استرالیایی از امپراتوران رسانه ای جهان و صاحب «کمپانی خبر» و اسکای نیوز، شبکه «فاکس نیوز» را هفتم اکتر ۱۹۹۶ در شهر نیویورک و صرفا با این هدف راه اندازی کرد که رقیبی برای شبکه های خبری دیگر باشد که به قول او خیلی لیبرال شده بودند و اخبارشان یکطرفه بود و در محافظه کاران (حزب جمهوریخواه) نبود.

 

وی هنگام گشایش این شبکه در نطقی گفته بود: ما با نگاهی محافظه کارانه به رویدادها به میدان خبر آمده ایم، شما مردم باید هر دو طرف را تجربه کنید و سپس تصمیم بگیرید که مخاطب اخبار و تفسیرهای کدام شبکه شوید. این شعور خود شماست، کسی شما را وادار به خواندن روزنامه و یا دیدن یک تلویزیون خاص نمی تواند بکند.

 

اگر شما یک روزنامه را که مطابق میلتان و منافعتان نمی نویسد نخرید و یک تلویزیون معیّن را نگاه نکنید، هرقدر که صاحبانش ثروتمند باشند ورشکست و تعطیل خواهد شد. سرمایه هر رسانه، انسان ماهر و با تجربه است، نه پول و سرمایه. ولی متاسفانه بیشتر روزنامه نگاران و نویسندگان با تجربه، لیبرال هستند.

 

ما به زحمت از میان آنان چند تن را که حاضر به همکاری و قبول راه و روش ما شده اند به دست آورده ایم و این است محصول ایشان. ما، خبر و نظر را از هم تفکیک می کنیم. اخبار به صورت مطلق و به همان صورت که روی داده باشند تنظیم خواهند شد و ما آئینه انعکاس آنها خواهیم بود. نظرات محافظه کارانه ما تنها در تفسیرها و گفتارها منعکس خواهند بود.

 

بعدا کریسچن ساینس مانیتور (روزنامه مسیحی) و یکی دو کمپانی ویژه تولید فیلم سینمایی، نمایش و سرگرمی (شو بیزینس) هم در شبکه فاکس نیوز، سرمایه گذاری کردند. تا سال ۲۰۱۶ «راجر ایلزRoger Ailes» مدیر و سردبیر کل شبکه فاکس نیوز بود که در پی شکایت دو ـ سه بانوی کارمند، کناره گیری کرد. وی ـ از اعضا ی سرسخت حزب جمهوریخواه ـ قبلا مشاور روابط عمومی ریچارد نیکسون و رونالد ریگان روسای جمهوری آمریکا بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه