سوتفاهم در باره دیجیتال مارکتینگ

966

دوستانی چون نیما شفیع زاده که دست بقلم خوبی هم دارند، زحمت می کشند و زکات علمشونو بخوبی میدن که  آرزوی سلامتی و موفقیت برای ایشان دارم.

چند مطلب در سایت ایشون و لینکدین دیدم درباره آژانس دیجیتال مارکتینگ یا سازوکار دیجیتال مارکتینگ که بعضا ممکنه باعث سوتفاهم برای عده ای دیگه بشه. عمده محور این مطالب بشکلی است که وقتی درباره دیجیتال مارکتینگ داریم صحبت میکنیم انگار درباره علم جدیدی حرف میزنیم که از ۱۰-۲۰ سال پیش به یکباره از عدم هست شده است.

تقریبا همه کسب و کارها به درجاتی  به سوی کاربرد نرم افزار، ابزار و ابزارک های دیجیتالی رفته اند. البته آنهایی که کسب و کارشان اطلاعات محور است، مثل مطبوعات و صداوسیما بیشتر متاثر شده اند.مثلا قبلا برای طراحی یک پل یا محاسبه تحمل بار اسکلت ساختمان، محاسبات دستی لازم بوده، با یک مرحله پیشرفت ماشین حساب اومده و … امروزه نرم افزارهای مختلف مثل اتوکد و … . با این همه روش محاسبه بار روی هر ستون یا پایه پل رو باید بلد باشید ولی به حفظیات کمتر و سرعت بیشتر و دقت بالاتر رسیده اید و در مدت خیلی کمتری ساختمانهای بیشتری طراحی میکنید.

 

علم بازاریابی و کارکرد رسانه های سنتی  کاملا مبتنی بر خلاقیت و تداوم موفقیتشان در گرو افکارسنجی/تحقیقات بازار بوده است. برنامه‌ریزی رسانه ای و سناریو نویسی داشته اند و در ساختار آژانس تبلیغاتی “بخش خلاقه/دپارتمان خلاقیت” حداقل از ۵۰ سال قبل ابراز وجود کرده و لازمه کار است.

یقینا با اپ موبایل و اینترنت میتوانیم از مخاطبان و مشتریان بازخورد سریع بگیریم و قبل از اتمام کمپین تبلیغاتی در برنامه زمانبندی و رسانه هایی که حضور داریم تغییر بودجه و سهم تبلیغ بدهیم ولی در متد قدیمی باید صبر میکردیم تا کمپین مربوطه اجرا شده، بیلبوردها و آگهی ها پخش بشه، روزنامه ها چاپ بشن بعد تازه  افکارسنجی کنیم!، بجای گوگل آنالیتیک چاره ای نبود تا تحقیقات بازار با پرسشگر و بصورت فیس تو فیس صورت بگیره و نتایج تحلیل بشه(اصلا قبل از تولد اکسل و SPSS , …)، از اینرو ماهها طول می کشید تا بخش بازاریابی مربوطه عکس العمل متناسبی نشان دهد.

حتی بعد از آن ایام که روشهای تلفنی و انواعی از روشهای الکترونیکی معرفی شدند(و کار البته با ضرایب خطای متفاوت انجام شد) تا الان که دائما پیشرفت داریم و سرعت تغییرات بعضا تصاعدی و نمایی! شده، شاهد تجمیع حجم زیادی از داده ها هستیم که پردازش شده و برای تصمیم سازی مدیریتی آماده می شود. با همه این احوال بزرگانی چون کاتلر یا سولومون در نسخه جدید کتابهایشان یک یا دو بخش به خدمات بازاریابی مبتی بر فناوری پیشرفته و دیجیتال مارکتینگ اضافه کرده اند نه اینکه روش بازاریابی و برندینگ یا کمپین تبلیغاتی بازاریابی سنتی را زیر سوال ببرند.

 

اگر دقیق بنگریم علم جدیدی بوجود نیامده. اصلی به هم نریخته، ابزار کار عوض شده. متشابها در این ایام کسی که در یورونیوز یا فارس نیوز کار میکنه. جدا از تهیه خبر، خودش باید خبر را تایپ و(یا) ضبط کنه و بفرسته رو سایت یا مستقیما خروجی خبرگزاری و بدست مخاطب. طبیعیه که این وسط زمان ضبط و ارسال برای خبرگزاری یا محتوای نسخه ارسالی و نسخه انتشار یافته قابل مقایسه است این مزیت با وجود حافظه و بانکهای اطلاعاتی بوجود آمده است. به این روند اخیر اگر روابط عمومی الکترونیک یا خبر دیجیتالی هم بگوئیم باز هم ماهیت فعالیت تغییر نکرده است.

تنها نکته ای که هست اینه که امروزه خبرنگاری که تایپ بلد نباشه و رکوردر همراش نباشه و … بدرد یورونیوز یا فارس نیوز مثال ما نمیخوره! جبر تکنولوژی روش کار را دیکته می کند. آن کارشناس شرکت تبلیغاتی هم باید با آموزش ضمن خدمت توانایی متناسب را پیدا کند و به مشتری خود اطمینان دهد که راه حلش در صورت نیاز توامان ترکیبی از بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال خواهد بود.

علی ایحال خیلی از مواردی که بعنوان خصوصیات آژانس/دفتر دیجیتال مارکتینگ مطرح می شود، که جزیی از مختصات عمومی بیزنس های تبلیغات تجاری یا پروپاگاندای چند نسل اخیره که با شبکه اجتماعی و ایمیل و … پیوند خورده و این فرصت براش فراهم شده که مخاطبان هدف را دسته بندی کنه و متناسبا برای من خدماتی پیشنهاد یا تبلیغ کنه و برای همسرم خدماتی متفاوت . بله، از طریق رسانه تلویزیون سنتی، ما برای بچه و بزرگ، زن یا مرد، بیسواد و باسواد یه جور محتوا پخش میکردیم و دستمون باز نبود. با اون امکانات حداکثر میشد شبکه کودک ایجاد کرد ولی اینطوری نبوده که درک ضرورت تقسیم بندی مخاطبان یا رضایت سنجی از اونا وجود نداشته است.

دیجیتالی شدن، نرم افزاری شدن را در پی داشت. چه بسا هوش مصنوعی و سیستم خبره و یادگیری ماشینی هم روزی ابتکار و خلاقیت مضاعفی را به این صنعت تزریق کنه که میکنه ولی باز هم اصول پایه مورد رجوع خواهد بود. قابل پیش بینی است که وقتی سنسورهای نسل IOT فراگیر بشه، روش کار فعلی هم متفاوت شده و بواسطه شناخت دقیقتر رفتار مشتری نتایج بیشتر تر! سفارش دهندگان را ذوق زده خواهد کرد و … ولی فراموش نکنیم که این علم هم مثل علوم دیگر زیرساخت هایش بعد سالیان سال شکل گرفته و اگه کاتلر چیزی روی اشتباه گفته سولومون میاد اصلاح میکنه و زندگی ادامه داره.

 

کسانی که قرار است در زمینه دیجیتال مارکتینگ کار کنند بی نیاز از اصول بازاریابی و برندینگ نیستند و فعالان قبلی بازاریابی سنتی و تبلیغات تجاری برای تداوم موفقیت بایستی خود را به روز کنند و بر ابزارها و نرم افزارهای مربوطه مسلط شوند.

 

محمد یادگاری

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه