راهنمایی‌های ساده برای عکاسی در سفر

1131

قاب بهاری

عکاسی آن هم در سفر می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های سفر باشد. قصد داریم روش‌های ساده‌ای را به شما آموزش بدهیم تا عکس‌های بهتری در سفرها و گشت‌هایتان بگیرید.

 

شاتر زدن را متوقف کنید. در ابتدای راه طبیعی است که وقتی شروع به عکاسی می‌کنید، از شاتر زدن صرفا لذت ی‌برید و حتی لحظه‌ای فکر نمی‌کنید که چرا می‌خواهید از این صحنه عکس بگیرید بنابراین وقتی به خانه می‌رسید و عکس‌ها را در یک مانیتور بزرگ‌تر نگاه می‌کنید، هیچ‌کدام از تصاویر آن‌گونه که به یاد می‌آورید، نیستند بنابراین برای لحظه‌ای قبل از شاتر زدن، به صحنه‌ای که قصد دارید ثبتش کنید، نگاه بیندازید و بعد شاتر را فشار دهید.

 

آیا تا به حال به علامت کوچک «گل» (مایکرو) دقت کرده‌اید؟ از آن استفاده کنید. این حالت به لنز دوربینتان اجازه می‌دهد روی سوژه نزدیک‌تری فوکوس کند و یک عکس «نمای نزدیک» خوب از طبیعت بگیرید.

 

بسیاری از مسافران نوروزی دوست دارند در سفر به شهر‌های مختلف، عکس از منظره کلی شهر را به آلبوم خاطرات خود اضافه کنند بنابراین اگر بخواهید از نمای کلی شهر عکس بیندازید باید از آن دور شوید. بهترین جا برای گرفتن این‌گونه عکس‌ها، ارتفاعی خارج شهر است. بر فراز یک بلندی خارج از شهر، می‌توان ردیف ساختمان‌ها و خطوط جاده‌ها را دید. اکثرا در این موقعیت آسمان و افق نیز زیباتر به نظر می‌آیند.

 

خیلی‌ها فکر می‌کنند در کویر به خاطر نبودن صخره‌ها و درختان کادربندی بسیار سخت است. برای عکاسی در کویر باید دنبال کادر‌های خلوت و بی‌آلایش بود تا به وسیله آن بتوان روح کویر را به تصویر کشید. بهترین زمان برای عکاسی، غروب و البته صبح‌ زود است.

 

یکی از راه‌‌های عکاسی خوب در کنار رودخانه‌ها و رودها، تنظیم شاتر دوربین با سرعت پایین و استفاده از سه‌پایه است چراکه فقط در این حالت حرکت آب کشدار و محو به نظر خواهد رسید.

برای عکاسی در غارها حساسیت دوربین به نور (ISO) را افزایش دهید. از دوربین خود در مقابل رطوبت بالا و غبار موجود در هوای غار محافظت کنید و فقط در مواقعی که می‌خواهید عکس بگیرید آن را از محفظه خارج کنید. قبل از شروع عکاسی لنز را بررسی کنید تا احیانا بخار نکرده باشد.

 

به‌طور حتم در طول سفر و زمان تاریکی هوا سوژه‌های زیادی وجود دارند که دوست دارید از آنها عکس بگیرید و البته در طول مسافرت موقعیت‌هایی پیش می‌آید که زمان کافی برای تنظیم دوربینتان ندارید. پس فراموش نکنید هرچه دوربین شما اتوماتیک‌تر باشد، بهتر است.

 

قرارگرفتن در بلندی یعنی جایی که تسلط و دید جامعی به شما بدهد برای عکاسی از طبیعت ایده‌آل است. فراموش نکنید صبح زود بهترین زمان برای عکاسی از طبیعت و مناظر است.
به‌ندرت می‌توانید در کنار جاده عکس‌های زیبایی خلق کنید بنابراین برای عکاسی از طبیعت خود را به خارج شدن از جاده و پیاده‌روی عادت دهید.

از نزدیک‌ترین فاصله‌ای که می‌توانید به وضوح چشم‌انداز را ببینید، عکس بگیرید. به این ترتیب می‌توانید از بالاترین سرعت شاتر استفاده کنید تا همه چیز را با وضوح بالا در عکس نمایان کنید. با این کار به اندازه نیاز از زوم دوربین خود استفاده می‌کنید و برای گرفتن عکسی با کیفیت مناسب مطمئن‌ترین کار را انجام داده‌اید.

 

دوربین دیجیتال قابلیت عکاسی با فرمت RAW به جای JPG را به شما می‌دهد پس فراموش نکنید از این فرمت برای عکاسی در سفر استفاده کنید. با این فرمت می‌توانید تعداد عکس بیشتری روی کارت حافظه دوربینتان ثبت کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه