ده اشتباه رایج در عکاسی دیجیتال

970

قبل از اینکه با سر به دریای عکاسی دیجیتال شیرجه بروید، خیالتان راحت باشد که قبل از شما کسان بسیاری شیرجه رفته اند و سرشان به سنگ خورده است! آنها اشتباهاتی مرتکب شده و درسها از آن گرفته اند که نتایج تجربیات آنها در اختیار شما است.

 

البته این بدان معنی نیست که دیگر شما مرتکب هیچ اشتباهی نخواهید شد، ولی شما می توانید از اشتباهات رایج تازه کاران مشتاق عکاسی دیجیتال پرهیز نمایید. برای شما ده مورد از اشتباهات مرسوم را در اینجا لیست کرده ام که می توانید برای مواجه نشدن با آنها از هم اکنون چاره اندیشی نمایید.

۱-دوربین شما دقت کافی یا مشخصات فنی مناسب ندارد.

قبل از خرید دوربین دیجیتال، خوب در مورد هدف و نحوه استفاده از آن در حال حاضر و در آینده فکر نمایید. اگر هدفتان از خرید دوربین چاپ عکسهایی در اندازه ۱۰*۸ یا بزرگتر است، از خرید مدلهای با رزولوشن پایین خودداری کنید. همینطور اگر کارتان نیاز به اتصال فلاشی قوی دارد دوربینتان حتما باید دارای محل نصب فلاش خارجی باشد (که اکثر دوربین های دیجیتال ندارند). یک لیست از مشخصاتی که دوربین تان باید داشته باشد بنویسید و هنگام خرید دوربین از آن برای انتخاب دوربین مناسب استفاده کنید.

۲- عکاسی با رزولوشن پایین

برای جای دادن عکسهای بیشتر روی یک کارت حافظه این است که دوربین را روی رزولوشن پایین تر از حداکثر تنظیم نمایید. این کار خوب است ولی تا زمانی که عکسی دیدنی که بخواهید از آن پرینت بزرگی بگیرید، نگرفته باشید. پایین آوردن رزولوشن یک دوربین استفاده از عکسهای آن را محدود می کند و امکان گرفتن یک پرینت بزرگ و دقیق را از آن می گیرد.

 

مگر آنکه شما کاملا مطمئن باشید که عکسهایی که می گیرید فقط برای نمایش روی وب، ایمیل کردن یا برای استفاده رزولوشن پایین دیگری مورد استفاده خواهد بود. اگر اینطور است تنظیم را در حالت Jpeg یا Tiff در فشرده ترین حالت قرار دهید. اگر عکسی زیبا و مهم به دست آید شما بی نهایت خوشحال خواهید شد. در مورد رزولوشن باید بیشتر بیاموزید.

۳- تمام شدن باتری در شرایط حساس

دوربین های دیجیتال به توان الکتریکی، آنهم به مقدار زیاد نیاز دارند. هیچ چیز نا امید کننده تر از این نیست که برای گرفتن صحنه ای حساس شاتر را فشار دهید و علامت یا صدای تمام شدن باتری و خاموش شدن دوربین را ببینید. برای اطمینان از آماده بودن دوربین در شرایط حساس از شارژ کامل باتریها اطمینان حاصل نمایید و حتما باتری یدکی همراه خود داشته باشید. باتریها را باید خوب بشناسید.

 

۴- ته کشیدن حافظه در شرایط حساس

دوربین های دیجیتال همراه یک کارت حافظه فروخته می شوند. ولی معمولا این مقدار حافظه فقط برای گرفتن چند عکس با کیفیت متوسط کافی است. در نظر بگیرید که تصمیم دارید که چند عکس بگیرید و اطمینان حاصل نمایید که کارت حافظه با ظرفیت کافی همراه دارید. بالاترین حافظه ای را که جیبتان اجازه می دهد بخرید و یا اگر ارزانتر در می آید چند حافظه کم ظرفیت تر بخرید و خیال خودتان را راحت کنید که در شرایطی گیر نخواهید کرد که تاسف از دست دادن منظره ها و یا صحنه های تکرار نشدنی را بخورید.

۵- در آوردن نابجای کارت حافظه

برای گرفتن عکس در دوربین دیجیتال مراحلی باید طی شود که در انتهای آن ثبت تصویر روی کارت حافظه قرار دارد. این پروسه چند ثانیه طول می کشد. اگر در حالت عکسبرداری پی در پی سریع عکس گرفته باشید این پروسه طولانی تر هم خواهد شد. این مساله که قبل از خارج کردن کارت حافظه از دوربین فرصت کافی برای ضبط تصویر را بدهید بسیار ضروری است.

 

اگر در حین این عملیات کارت حافظه را بیرون بکشید ممکن است عکسها را از دست بدهید. دوربین های دیجیتال دارای نمایشگری است که در حین ضبط تصویر چشمک می زند. قبل از انجام هر کاری روی کارت مطمئن شوید که چشمک زدن این لامپ قطع شده باشد. حتما عادت نمایید که قبل از خارج کردن کارت حافظه دوربین را خاموش کنید.

۶-گرفتن عکس از صحنه های سریع

خوشبختانه امروزه دوربین های دیجیتال بیشتری در حال نزدیک شدن به سرعت پاسخ فیلم های عکاسی هستند. به بیان ساده به مجرد فشار دادن شاتر عکس گرفته می شود. ولی متاسفانه خیلی از مدلها هنوز کند بوده و آنچه که در مانیتور آن نمایش داده می شد همانی نخواهد بود که در عکس ثبت می شود.

 

اگر دوربین شما چنین است دو راه برای فائق آمدن بر آن وجود دارد. اول آنکه خود را عادت دهید بدون اینکه وابسته به تصویر نشان داده شده در مانیتور باشید، بر اساس تجربه بهترین زمان فشار دادن شاتر را به دست آورید. دوم این که روی سوژه های ساکن نحوه قفل کردن فوکوس دوربین تان را یاد بگیرید. در شرایطی که می خواهید از جسم متحرک و یا صحنه سریعی عکس بگیرید از قبل فوکوس را روی فاصله مناسبی قفل کنید. چون هنگامی که فوکوس انجام شده باشد با فشردن شاتر بلافاصله عکس گرفته می شود.

۷- عکس گرفتن از صحنه های سریع در مد عکس تکی

اگر تنظیم دوربین شما روی مد عکس تکی تنظیم شده باشد بعد از گرفتن عکس تا زمان آماده شدن برای عکس بعدی زمانی طول می کشد که به علت ثبت اطلاعات عکس روی کارت حافظه است. ممکن است دوربین در طی این زمان با نشان دادن عکس گرفته شده شما را سرگرم نماید. این مد برای گرفتن عکس از سوژه های ثابت مناسب می باشد.

 

ولی هنگامی که می خواهید از سوژه های در حال حرکت عکس بگیرید باید تنظیم دوربینتان را تغییر دهید. در بعضی دوربین ها می توانید نمایش تصویر بعد از گرفتن عکس را غیر فعال نمایید که باعث سریعتر شدن زمان آماده شدن برای عکس بعدی می شود. در بعضی از دوربین ها نیز می توانید مد گرفتن چند عکس متوالی را فعال نمایید که قبل از اینکه دوربین به ثبت تصاویر بپردازد چند عکس مختلف می توانید بگیرید.

۸- مدیریت نامناسب عکسها

در باره این موضوع قبلا هم صحبت شده است. شما برای اینکه حداکثر بهره را از دوربین تان ببرید باید روند کاری منظمی شامل گرفتن عکس، انتقال به کامپیوتر، نگهداری و مرتب کردن منطقی عکسها و گرفتن کپی پشتیبان روی CD را رعایت نمایید. ممکن است عادت دادن خودتان به انجام دقیق این کارها کمی مشکل باشد، ولی این کار ضامن استفاده درست و بدون اشتباه از عکسهایتان می باشد.

۹- انتظار اصلاح عکسها با نرم افزارهای ویرایش تصویر

در بعضی از فیلم ها پلیسی دیده اید که از عکسی که کاملا تار است چگونه عکسی واضح از صورت مجرم تهیه می کنند و یا عکسی غیر واضح در شب را به عکسی روشن مثل وسط روز تبدیل می نمایند. زیاد جدی نگیرید. این قدرت اسرارآمیز کامپیوترها زاییده قوه تخیل کارگردان فیلم است.

 

با استفاده از یک نرم افزار ویرایش تصویر خوب مثل فتوشاپ می توان تصویر رنگ پریده زیر نور فلورسانت را بهبود داد، قرمزی چشم را اصلاح کرد، روشنایی و کنتراست را بهتر نمود و کارهایی از این قبیل، ولی در قدرت و کیفیت کار محدودیت هایی وجود دارد. بعضی اشکالات هستند که با هیچ نرم افزاری قابل برطرف شدن نمی باشند.

۱۰- ضبط روی عکس اصلی

ممکن است شما در حال تجربه کردن یک نرم افزار ویرایش تصویر و امتحان جلوه های عجیب و غریبی که بر روی تصویر و رنگها ایجاد می کند باشید. کارهایی که انجام می دهد بسیار جالب است و شما می خواهید ادامه کار را بعدا انجام دهید. کلید Ctrl-S را می زنید و عکس ضبط می شود.

 

شما نمی خواستید اینطور شود، ولی اکنون عکس اصلی با عکس تغییر داده شده شما جایگزین شده است و دیگر وجود ندارد. همیشه یادتان باشد قبل از شروع کار با چنین نرم افزارهایی بااستفاده از Save as یک کپی از تصویر اصلی تهیه نموده و روی آن کار کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه