تهیه کننده پرکار صداوسیما فیلم تبلیغاتی قالیباف را می سازد

1953

تهیه کننده نام آشنای سینمای ایران به عنوان سرپرست ساخت فیلم تبلیغاتی محمدباقر قالیباف انتخاب شد و در حال آماده‌سازی فیلم تبلیغاتی وی است.
مشرق – به فاصله کمتر از یک ماه تا شروع انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم زمان باقی‌ست و انتظارها برای فعال شدن سینمایی‌ها برای حضور پررنگ در فرآیند انتخابات به اوج رسیده است. اگرچه از دوره‌های قبل، فیلم تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری یکی از مهمترین راه‌های جلب نظر مخاطب به‌ سوی آن کاندیدا بوده است، اما گویا این فیلم‌ها پس از انتخابات سال ۸۴ جنبه‌ی دیگری پیدا کرده و چهره‌های هنری زیادی برای ساخت فیلم انتخاباتی پا در میدان گذاشته‌اند.

جواد شمقدری، مجید مجیدی و ضیاءالدین دری و بهروز افخمی نام‌های آشنای سینمای ایران فیلم‌های تبلیغاتی نامزدهای هشت سال پیش را ساختند و به نظر می‌رسد با جدی‌تر شدن فعالیت‌های انتخاباتی نامزدها، شروع فعالیت سینمایی‌ها برای ساختن فیلم‌های تبلیغاتی از هم اکنون شروع شده باشد.

سینماگران بزرگ دیگری مثل احمدرضا درویش، رسول صدرعاملی، بیژن میرباقری و مرحوم رسول ملاقلی‌پور هم سابقه ساخت فیلم‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری هم در کارنامه کاری‌شان دارند تا به این ترتیب مشخص شود که رقابت در ساخت “سینمایی انتخابات ریاست جمهوری” در ایران در همه این سالها در سطح اول سینمای ایران پیگیری می‌شود

.چند ماه پیش‌تر از شروع فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدها، ظاهرا بسیاری از کاندیداها برنامه‌ریزی برای ساخت فیلم انتخاباتی را کلید زده بودند و حضور برخی از چهره‌های فرهنگی و اجتماعی در روز ثبت نام نامزدها در وزارت کشور اولین نمود بیرونی آن بود.

1915151

سید محمود رضوی یکی از آن چهره‌های پرکار فرهنگی در عرصه سینما است که در دوره انتخابات ریاست جمهوری گذشته به عنوان سرپرست تیم تبلیغاتی محمدباقر قالیباف کار خود را آغاز کرده بود و با کارگردانی بهروز شعیبی اولین فیلم انتخاباتی این نامزد را آماده‌سازی کرده بود.

رضوی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که «سید محمود رضوی متعلق به آقای قالیباف است، ایشان مشوق و نیروی محرکه حرکت اول من برای سینما بود و مرا برای انجام کارها “هُل” داد. اگر اصرار ایشان نبود اصلا شاید وارد این حوزه نمی‌شدم…» و یا اینکه … «هرجا که نیاز داشتم از حمایت‌های معنوی‌شان استفاده کردم. آقای قالیباف مانند غریق نجاتی بود که حواسش به شناگری که خیلی هم خوب بلد نیست شنا کند، بوده و او را به سمت بخش عمیق فرستاده است. خودش هم ایستاده بود که اگر احتمال غرق شدن وجود داشت، برای نجات بیاید…»

بسیاری از کارگردانان نامی سینمای ایران نام خود را در «سینمای انتخابات ریاست جمهوری» ماندگار کردند و برای این کاندیدا فیلم ساختند.
از آنجا که انتخابات به عنوان مهم‌ترین ابزار سیاسی مسالمت‌آمیز برای اداره کشورها در جهان امروز شناخته شده است و مشارکت مردم در امور کشور سرلوحه آن قراردارد. بنابراین انتخابات یکی از روندهای مستمر در کشور است که همواره سیاستمداران برای کسب کرسی آن در تلاشند و همواره سعی می‌کنند تا برای تاثیرگذاری برفرآیند مشارکت مردم در امر انتخابات، تبلیغات و معرفی بهتری را از بلندگوهای مختلف داخلی صورت دهند تا مردم را تشویق به شرکت کردن در تعیین سرنوشت خود فرا بخوانند.

چیزی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بیش از پیش مشهود می‌شود و برای آن از ترفندهای هنری نیز استفاده می‌کنند، ساخت فیلمهای تبلیغاتی توسط چهره‌های مختلف فرهنگی و هنری است که در چند سال اخیر به خوبی در میان هنرمندان و مردم جای خود را باز کرده است.

در انتخابات سال ۸۴ رخشان بنی‌اعتماد فیلم تبلیغاتی مصطفی معین، کمال تبریزی فیلم انتخاباتی آیت الله هاشمی‌رفسنجانی، مهدی فخیم زاده فیلم انتخاباتی علی لاریجانی را ساختند و رسول ملاقلی‌پور برای محسن رضایی، بهروز افخمی برای مهدی کروبی، جواد شمقدری برای محمود احمدی‌نژاد و محرم زینال زاده برای محسن مهرعلیزاده فیلم تبلیغاتی ساختند.

انتخابات سال ۸۸ را پررنگ‌ترین حضور سطح اول سینمای ایران در فرآیند انتخابات ریاست جمهوری دانست و این چهره‌ها تلاش کردند تا علاوه بر حمایت‌ها و حضور در ستادهای انتخاباتی کاندیدای مورد نظر، ساخت فیلم‌های تبلیغی کاندیدای انتخابات پرشور سال ۸۸ را رقم بزنند و سینما را عملا به صورت مستقیم وارد انتخابات کنند.

در ادامه ساخت فیلم های تبلیغاتی برای کاندیداهای ریاست جمهوری در سال ۸۸ مجید مجیدی و احمدرضا درویش برای میرحسین موسوی فیلم ساختند و علی معلم و بهروز افخمی برای تبلیغ مهدی کروبی به ساخت فیلم روی آوردند. جواد شمقدری فیلمی برای محمود احمدی‌نژاد ساخت و محمدعلی فارسی فیلم تبلیغاتی محسن رضایی را تدارک دید.

سینماگران بزرگ دیگری مثل احمدرضا درویش، رسول صدرعاملی، بیژن میرباقری و مرحوم رسول ملاقلی‌پور هم سابقه ساخت فیلم‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری هم در کارنامه کاری‌شان دارند تا به این ترتیب مشخص شود که رقابت در ساخت “سینمایی انتخابات ریاست جمهوری” در ایران در همه این سالها در سطح اول سینمای ایران پیگیری می‌شود.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نیز حسین دهباشی فیلم حسن روحانی، حسین شمقدری برای سعید جلیلی، سیدمحمود رضوی سرپرست تبلیغات قالیباف بود و بهروز شعیبی فیلم را کارگردانی کرد و محمدحسین لطیفی برای علی اکبر ولایتی، مجید برزگر برای محمدرضا عارف،‌ جلال عطارزاده برای محمد غرضی و اسماعیل فلاح پور برای محسن رضایی فیلم انتخاباتی ساختند تا به این صورت کارنامه کارگردانان سینمای ایران در پایان سال ۹۲ در ساخت فیلمهای انتخاباتی بسته شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه