تندیس(مجسمه) شاه عباس بزرگ در اصفهان

2611

 

هفته گذشته تندیس کاوه آهنگرپس از سال ها در میدان دروازه شیراز اصفهان،قرارداده شد، جایی که قبل از انقلاب، تندیس شاه عباس صفوی قرار داشت.

 

نصب تندیس شاه عباس صفوی یکی از خواسته‌های فرهنگی مردم و هنرمندان شهر اصفهان است، این موضوع در حالی است که تندیس مذکور از میدان دروازه شیراز اصفهان برداشته و مدفون شده است.

 

تندیس شاه عباس صفوی تا چندین سال پیش در میدان آزادی اصفهان (دروازه شیراز) نصب بود. این اثر هنری که ساخته دست هنرمند مطرح این عرصه ایرج محمدی است بزرگترین تندیس برنزی پیش از انقلاب بود و تصویر شاه عباس روی اسب را تجسم ساخته بود.

 

این تندیس البته پس از انقلاب راهی انبار یکی از پادگان‌های شهر شد که ایرج محمدی (سازنده اثر) مسئله ناپدید شدن این تندیس را خود این گونه روایت می‌کند:

 

این اثر هنری بدست معاون وقت عمرانی شهرداری اصفهان برای اینکه از هرگونه گزندی دور بماند، دفن شده است. بعدها وقتی در سال‌ ۱۳۷۹ آقای جمشیدی شهردار اصفهان از من خواست که تندیس دیگر برای آن میدان بسازم. با من درباره‌ تندیس شاه‌عباس سخن گفت. من نیز پاسخ دادم که به من خبر رسیده‌ است که آن معاون شهرداری اصفهان که تندیس را دفن کرده بود و گفته‌ بود تا زمانی که مجوز نصب تندیس گرفته نشود، نشانی از محل نگهداری تندیس نخواهم داد.

 

محمدی گفت: شهردار اصفهان نیز پی‌گیر آن شخص شد و وقتی به دنبالش رفتم متوجه شدم که فوت کرده است بنابراین کسی از محل دفن تندیس برنزی شاه عباس صفوی آگاهی ندارد!

 

شنیده‌ها حکایت از ساخت و پخش مستندی در شبکه اصفهان حدود سال ۸۳ یا ۸۴ دارد و با کسانی مصاحبه شده که همراه با شهردار وقت در پنهان کردن تندیس همراه بوده‌اند.

 

پس از فوت شهردار وقت آن چند نفر بنا به درخواست شهردار متعهد می‌شوند تا زمانی که اطمینان حاصل نشود این تندیس در میدان دروازه شیراز نصب می‌شود مکان اختفای آن را آشکار نکنند.

 

ایرج محمدی متولد سال ۱۳۲۴ است. او از تندیس سازان پیشکسوت تندیس های شهری است که کارهایی مانند تندیس رفتگر بوستان(پارک) رفتگر، تندیس ساعی در بوستان ساعی تهران، تندیس سعدی بوستان گفت‌وگو، تندیس باغبان بوستان شهر و تندیس امیرکبیر قیطریه را در کارنامه‌ هنری خود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه