تصویربرداری فیلم اکران شده در جشنواره بین المللی برلین،فقط با یک گوشی آیفون ۷

946

سال قبل استیون سودربرگ با هزینه ناچیز یک و نیم میلیون دلاری و طی ۱۰ روز فیلمی را در خفا و خلوت و دور از رسانه ها در ژانر ترسناک، معمایی فیلمبرداری کرد که تا چند ماه قبل از اکرانش هیچکس از وجود فیلم خبر نداشت.

 

استیون سودربرگ که فیلمهایی مانند “Ocean’s Eleven” “Che” و آخرین فیلم خود Unsane که امسال برای اولین بار در جشنواره بین المللی برلین اکران شد را فقط با یک گوشی آیفون ۷ فیلمبرداری کرده. بدیهی است که اگر کوچکترین شناختی از استیون سودربرگ داشته باشید، که تقریبن ۳۰ سال است مشغول کارگردانی و تهیه کنندگی است، خواهید فهمید که این ترجیح اش از روی پایین نگاه داشتن هزینه ها نبوده.

 

سودربرگ میگوید: ” به نظرم آینده همین گوشی ها هستند, اگر کسی بدون اطلاع قبلی از نحوه فیلمبرداری فیلم را ببیند اصلا نمیفهمد که فیلم با گوشی آیفون فیلمبرداری شده. بعد از دیدن کیفیت فیلمبرداری آیفون دیگر اصلا تمایلی ندارم به سراغ دوربین های عظیم الجسه ای بروم.”

 

وقتی از او میپرسند که آیا قرار است از این به بعد فیلمهای خودتان را با یک آیفون فیلمبرداری کنید میگوید: “باید واقعا یک دلیل خوبی باشد تا این کار را نکنم، برای اکثر مردم اندازه دوربین بسیار مهم است, خوشبختانه من اینطور نیستم. من به تجربه ی فیلسازی ام با یک آیفون به عنوان یکی از رها کننده ترین ترجبه هایی که داشتم و همچنان دارم نگاه میکنم. احساسی که بعد از هر برداشت داشتم بی نظیر بودند, این برای من یک دوره جدید هست که شروع میشه.”

قبل تر از سودربرگ شان بیکر کارگردان فیلم The Florida Project فیلم “نارنجی” خود را با سه آیفون در سال ۲۰۱۵ ساخته بود که در جشنواره ساندنس اکران شد و تعریف و تمجید منتقدان را از آن خود کرد. هرچند خود شان بیکر در رابطه با استفاده از آیفون برای فیلمبرداری فیلم اش گفته بود که بیشتر به خاطر پایین نگه داشت هزینه ها بود, اما گویا سودربرگ شیفته ویژگی فیلمبرداری این گوشی شده و دوربین و کیفیت این گوشی رو به دوربین های رد و الکسا ترجیح میده.

 

وقتی از سودربرگ میپرسند که آیا به نظرت این روش فیلمسازی بین فیلمساز های آینده رواج پیدا میکند, میگوید: “ما در فیلمبرداری هیچ مشکل تکنیکالی نداشتم, حتی نتوانستیم رم یکی از دوربین ها را تا آخر ۱۰ روز فیلمبرداری پر کنیم, مشکل باتری هم نداشتیم. من خودم انتظار ندارم به مرور زمان همه به این روش فیلم بسازند, مهمترین سوالی که فیلمساز باید از خودش بپرسد، این است که “چه چیزی مهم است؟”

فیلم Unsane که با هزینه یک و نیم میلیون دلاری تولید شده بود توانست ۱۴ میلیون دلار فروش داشته باشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه