استفاده از تبلیغات محیطی

916

به چه نوع تبلیغاتی تبلیغات محیطی گفته می شود؟

هر نوع تبلیغاتی که خارج از محیط‌های بسته اجراشده و درباره محصولات و خدمات ارائه‌شده یک کسب‌وکار اطلاع‌رسانی می‌کند، تبلیغات محیطی می گویند. این تبلیغات در سالیان اخیر OOH=Out-Of-Home یا خارج از خانه گفته شده و لیکن بیشتر آژانس های سنتی تبلیغات، به رغم تفاوتهای ایجاد شده بواسطه ترکیب تکنولوژی های جدید با موارد سنتی، کماکان آن را Out Door می گویند.

تبلیغات محیطی برای ترویج محصول و خدمات شما در برخی از محیط‌های جغرافیایی خاص اثرگذاری بسیار خوبی دارد. در حالیکه تبلیغات بر روی بیلبوردها، نیمکت‌های اتوبوس و وسایل حمل‌ونقل می‌توانند برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار مؤثر واقع شوند، اما باز هم هر کمپین تبلیغاتی محیطی با تابلو و علائم استفاده ‌شده نزدیکی و اطراف فروشگاه و دفتر کار خود شما آغاز می‌شود.

مزایای تبلیغات محیطی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که تبلیغات محیطی روشی بسیار مفید برای رساندن پیام به مردم در محلی است که زندگی می‌کنند، کار می‌کنند یا اوقات فراغت خود را می گذرانند. تبلیغات محیطی رسانه‌ای است که در همه‌جا حضور دارد و زمانی که با خلاقیت از آن استفاده شود، فضای جدید تبلیغاتی را ایجاد می‌کند که پیش‌از این وجود نداشته‌اند، فضاهای تبلیغاتی که قادر به میخکوب کردن بیننده در جای خودشان هستند.

با ترکیب رسانه‌های سنتی و غیر سنتی در یکدیگر، تبلیغات محیطی فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با هیچ فضای تبلیغاتی دیگری قابل‌مقایسه نیست. در انتخاب و ترکیب این رسانه‌ها در عمل محدودیت وجود ندارد و تنها ابعاد تصور ما قادر به محدود کردن آن است.

تبلیغات محیطی یکی از به‌یادماندنی‌ترین انواع رسانه‌های تبلیغاتی است، خصوصاً اگر با استفاده از تبلیغات اثرگذاری آن در ذهن مخاطب را بیشتر کنید. مصرف‌کنندگان به‌خوبی از تبلیغات محیطی آگاه می‌شوند و همچنان که به امور روزمره خود توجه می‌کنند، به این دست از تبلیغات هم به‌خوبی توجه می‌کنند.

مقایسه تبلیغات محیطی با دیگر گزینه‌های تبلیغاتی

برخلاف تلویزیون، رادیو یا رسانه‌های چاپی، محیط رسانه‌ای است که قابل خاموش کردن یا کنار گذاشتن نیست. مصرف‌کنندگان در زمان عبور از منطقه‌ای که در آن یک تبلیغ محیطی مثل بیلبورد قرارگرفته است، نمی‌توانند مانند ویدیوی اینترنتی یا تلویزیون کابلی از روی تبلیغ بپرن جلو و تبلیغ را ندید بگیرند.

 

در تلویزیون، رادیو، مخاطب قادر به خاموش کردن یا عوض کردن کانال است، در روزنامه مصرف‌کننده قادر به ورق زدن صفحه است و حتی در اینترنت مصرف‌کننده قادر به بستن آن صفحه خاص است.

به‌عبارت‌دیگر تبلیغات محیطی تنها شکلی از رسانه است که مصرف‌کننده کنترلی بر روی محتوای منتشرشده بر روی آن را ندارد که این موضوع باعث می‌شود تا مدیران تبلیغاتی کنترلی بی‌سابقه بر چگونگی دیده و در کجا دیده شدن تبلیغات خود داشته باشند.

آیا تبلیغات محیطی فقط و فقط همان بیلبورد است؟

شاید برخی تصور کنند که تبلیغات محیطی فقط و فقط محدود به تبلیغات منتشرشده بر روی بیلبوردها است. اما با وجود اینکه بیلبورد قدرتمندترین و قابل دیده شدن ترین انواع آنهاست، اما انواع مختلف این نوع از تبلیغات می‌تواند شامل موارد زیر هم باشد:

بیلبوردها، تبلیغ در ایستگاه‌های اتوبوس، بدنه اتوبوس و در داخل اتوبوس‌های شهری، بدنه تاکسی‌ها، وسایل نقلیه سازمانی و … که البته باکمی خلاقیت هر یک از آنها می‌توانند به انواع مختلف دیگری تقسیم شوند.

مثلاً رستوران و هتل‌ها اغلب از بیلبوردهای موجود در جاده‌ها و اتوبان‌ها باید استفاده کنند تا سرنشینان عبوری را به استفاده از خدمات خودشان جلب کنند. صندلی‌های اتوبوس اغلب باید محل تبلیغات کسب‌وکارهای محلی باشند و ایستگاه‌های اتوبوس محلی مناسب برای تبلیغات فیلم‌های سینمایی هستند. رویدادهای ورزشی اغلب محل مناسبی برای تبلیغات انواع نوشیدنی و نوشابه است و به همین ترتیب هر یک از انواع تبلیغات محیطی کارایی و اثرگذاری بهتری برای یک نوع از تبلیغات دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه